Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ukraina – źle się dzieje na rynku cebuli

Źle się dzieje na ukraińskim hurtowym rynku cebuli. Pozostaje on w tej chwili w fazie przejścia od sezonu starego do nowego. Kończy się handel cebulą ze zbioru 2017 roku, a tempa nabiera  sprzedaż cebuli ozimej.

Ale ani ta, ani ta nie ma dobrych cen. Ukraińscy producenci cebuli są zmuszani przez sytuację do obniżania cen i „starego” towaru i tego z nowego zbioru. Z czego to wynika? Najkrócej mówiąc z dysproporcji między bieżącą podażą a popytem.

Cebula „stara” jest na Ukrainie w kompletnej defensywie. Popyt na nią jest minimalny ze względu na jej niskie już walory jakościowe oraz z powodu szybko rosnącej podaży cebuli młodej. Z tego powodu, aby wyprzedać towar zalegający magazyny, producenci i sprzedawcy muszą obniżać ceny. Obecnie w hurcie jest to przedział 2,00 – 4,00 hrywny/kg, czyli 0,28 – 0,57 zł/kg.

Równocześnie szybko tanieje cebula ozima. Tu powodem jest dynamiczny wzrost jej podaży, przy czym spora część towaru trafiającego obecnie na rynek jest słabszej jakości, sprzedawana tanio i ciągnąca ceny tej ładniejszej cebuli w dół. Co więcej ten jakościowo marny towar zniechęca też do większych zakupów w hurcie, a więc negatywnie wpływa na bieżący popyt. W rezultacie ceny młodej cebuli także dołują na Ukrainie. Obecnie są one już w przedziale 2,00 – 3,00 hrywny/kg, czyli 0,28 – 0,42 zł/kg, a ten jakościowo gorszy towar sprzedawany jest zaledwie po 1,20 – 1,50 hrywny/kg, to jest 0,17 – 0,21 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE