Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Ceny ziemniaków rozczarowują

2013-05-23 10:00

A miało być tak pięknie

Na pierwszy rzut oka wydawało się, ze końcówka sezonu „starych” ziemniaków upłynie pod znakiem wzrostu ich cen. Wiele wydawało się sprzyjać właśnie takiemu scenariuszowi.

Wiadomo było wszak, że nowy sezon znacznie się opóźni i „stare” ziemniaki będą dłużej główną składową tego segmentu rynku. Zwłaszcza, iż ceny młodych ziemniaków importowanych pozostają relatywnie wysokie, co nie powinno zbytnio zachęcać konsumentów do ich zakupu. A i podaż „starych” ziemniaków wydawała się szybko maleć. W dodatku po polskie ziemniaki wrócili na nasz rynek importerzy z Rumunii.

I faktycznie, przez pewien czas wydawało się, ze scenariusz zwyżkowy jest pewny. Ceny ziemniaków dobiły do poziomu 1,00 zł/kg, a nawet pojawiło się dużo ofert sprzedaży już powyżej tej kwoty. Oczywiście część producentów wstrzymała sprzedaż czekając na dalszy wzrost cen. Ci, co skupowali ziemniaki narzekali, że trudno już znaleźć dostawcę dysponującego większą ilością jednolitego, ładnego towaru. Ceny w eksporcie do Rumunii przekroczyły poziom 230,00 euro/tona. I wtedy na rynku coś się zacięło.

Nieoczekiwany koniec trendu

Popyt zaczął szybko maleć. Rumuni znów zredukowali swoje zakupy. Zainteresowanie „starymi” ziemniakami spadało, pomimo, że krajowych wczesnych ziemniaków wciąż nie ma. Co do podaży, okazało się, iż choć zapasy ziemniaków są już generalnie niskie, to jednak trochę ich w przechowalniach jeszcze jest.

Wszystko to sprawiło, ze ceny z poziomu 15,00 zł/worek 15 kg i wyższych, w ciągu maja znalazły się na poziomie 6,00 – 8,00 zł/worek 15 kg. Dla wielu producentów, którzy trzymali najlepszy towar w zapasie, było to duże rozczarowanie. I nie jest tu pociechą, że za najlepsze jakościowo ziemniaki można otrzymać ceny wyższe od wymienionych, bo na poziomie 9,00 – 10,00 zł/worek 15 kg. Trend zwyżkowy skończył się i to dość nagle. W maju przyszła najpierw stagnacja cen, co już było bolesne dla wielu producentów. A potem przyszedł trend spadkowy.

Skąd takie spadki? Przecież, jak wspomniano, młodych ziemniaków jeszcze w zasadzie nie ma. Na marginesie - pojawiły się pierwsze krajowe wczesne ziemniaki ze szklarni, ale ich ilości są oczywiście niewielkie. Ich ceny zaś są na poziomie 7,00 zł/kg. A ziemniaków „starych” nie przybywa, zatem dlaczego tanieją. Czy konsumenci nie chcą już jeść „starych” ziemniaków i wolą przepłacać za „młode” z importu?

 

Średnie ceny ziemniaków w dużym hurcie

Co dalej?

W końcówce sezonu trudno formułować prognozy nawet na dziesięć dni na przód. Rynek jest bardzo niestabilny i panuje na nim duża niepewność. Przy tym możliwe jest pojawienie się niespodziewanie czynników, które całkowicie odmienią sytuację. Może więc być tak, że ziemniaki jeszcze stanieją. Że niechęć do tych „starych” ziemniaków utrzyma się i popyt na nie jeszcze osłabnie.

Może być też tak, że nagle ziemniaki znów dynamicznie zaczną drożeć i szybko odrobią straty z ostatniego miesiąca. Do młodych krajowych ziemniaków zostało jeszcze wszak co najmniej kilkanaście dni. A na ich duże ilości trzeba poczekać nawet dłużej. Ale taki duży wzrost cen „starych” ziemniaków na koniec sezonów jest mało prawdopodobny.

Patrząc na wykres powyżej można stwierdzić, że nawet w bardzo słabym sezonie, takim jak poprzedni, kończący się w czerwcu 2012 roku, ceny „starych” ziemniaków wykazują tendencję do niewielkiego wzrostu. Spadek podaży jednak zawsze robi swoje. W roku 2011 też to było widać. Można więc z pewnym prawdopodobieństwem zakładać, że w bieżącym sezonie będzie podobnie. Jednak ta końcowa zwyżka nie będzie raczej większa niż około 10 proc.

Zobacz więcej: Ziemniaki

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE