Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Opóźnienie zbioru ziemniaków w krajach NEPG

W Belgii, zgodnie z informacjami z Filière Wallone de la Pomme de Terre (FIWAP), ceny odm. przemysłowej Bintje są między 162 a 178 funtów za tonę. Do 21 października około 20 – 30 proc. belgijskich upraw ziemniaka pozostawało niezebranych. W Zachodniej Flandrii deszcze jeszcze bardziej opóźniły zbiory. W Belgii zbierano ziemniaki dzień i noc aby zebrać ziemniaki z jak największej powierzchni przed nadejściem mrozów zapowiadanych na ostatni weekend października. W Belgii podaż ziemniaków jest niska, a ceny wysokie. Raportowany popyt jest określany, jako wysoki, zwłaszcza na ziemniaki do przemysłu i na eksport, w tym do Wielkiej Brytanii.

W Holandii, zgodnie z Phaff Export Marketing popyt na ziemniaki do przemysłu jest wysoki, a ceny w ostatnim tygodniu były na poziomie 162 – 186 funtów za tonę. Ceny ziemniaków na rynek świeży i na eksport były zaś na poziomie 162 – 202 funty za tonę, w zależności od jakości i odmiany. Do 21 października około 20 proc. ziemniaków pozostawało niezebranych. Lepsze warunki pogodowe w ostatnim czasie pozwoliły nieco przyspieszyć zbiór. W Holandii jest duży popyt na ziemniaki do przemysłu, co pcha ceny w górę. Jest to też rezultat tego, że znacznie więcej niż zazwyczaj ziemniaków zostało wyeksportowane, głównie do północnej Afryki, na Środkowy Wschód, Karaiby i do Wielkiej Brytanii. Ostatni raport VTA podaje, że plony w Holandii wyniosły 51 ton z ha, a więc były na podobnym poziomie, jak średnia pięcioletnia, ale o 9 proc. mniej niż przed rokiem.

Eksport ziemniaków z Holandii w bieżącym sezonie wyniósł, do końca września 164 tys. ton, czyli był o 15 proc. wyższy niż w poprzednim sezonie. Tylko do Wielkiej Brytanii trafiło w tym okresie 9 800 ton holenderskich ziemniaków, o 8 615 ton więcej niż rok temu.

We Francji, według raportu UNPT ceny ziemniaków do przemysłu są na poziomie 158 – 166 funtów za tonę, zależnie od odmiany. Pogoda w ostatnim czasie nie sprzyjała tam zbiorom, które są opóźnione. Popyt na ziemniaki jest wysoki. Niższe są plony, mniejsze bulwy ziemniaka i występują problemy z jakością. Ceny rynkowe ziemniaków we Francji są też napędzane przez bardzo duży eksport do Wielkiej Brytanii (świeże i przemysłowe) i Belgii (przemysłowe).

Phaff Export Marketing raportuje, że zbiory są niższe o 7 proc. w porównaniu do średniej z ostatnich 5 lat. Zbiory są opóźnione z powodu deszczowej pogody, choć tu widać duże zróżnicowanie w zależności od regionu kraju.

CNIPT (Comité National Interprofessionnel de la Pomme de Terre) raportuje bardzo mocny, w porównaniu do poprzedniego sezonu,  początek sezonu eksportowego świeżych ziemniaków, z blisko 47 tys. ton wyeksportowanych w sierpniu. Najwięcej trafiło ziemniaków do Hiszpanii (13 900 ton) i Belgii (12 800 ton). Ilości, które trafiły do Wielkiej Brytanii i Holandii były wyższe niż w zeszłym sezonie, natomiast mniej niż rok temu wyeksportowano do Włoch i bardzo mało do Europy wschodniej. Ceny ziemniaków na eksport wzrosły w porównaniu z poziomem z lipca, jednak nie osiągnęły poziomu z sezonu 2010/2011, kiedy to bardzo wysoki był popyt z ze wschodu Europy, zwłaszcza z Rosji.

W Niemczech, zgodnie z raportem REKA ceny ziemniaków do przemysłu są na poziomie 142 – 150 funtów za tonę. Phaff Export Marketing zbiory są oceniane na niższe o 5 proc. w stosunku do średniej z ostatnich 5 lat. AMI (Agrarmarkt Informations Gesellschaft) raportuje, że udział w zbiorach ziemniaków o dużych bulwach jest znacząco mniejszy, co jest również zaznaczane w raportach z innych krajów NEPG. Popyt na ziemniaki do przetwórstwa z Holandii i Belgii jest bardzo wysoki. Eksport idzie głównie do krajów byłej Jugosławii, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Generalny obraz sytuacji jest taki, że na 21 października zbiory zostały prawie zakończone, choć są, głównie na wschodzie Niemiec, obszary, gdzie jeszcze trzeba zbiory dokończyć. Ceny ziemniaków do przemysłu są przeważnie wyższe niż tych na rynek świeży.

W okresie od czerwca do sierpnia 2012 roku, według danych HMRC eksport ziemniaków, do końca sierpnia, odbywał się głównie z Francji, Belgii, Niemiec i Polski. I oczekuje się, że wolumen eksportu z tych krajów w następnych miesiącach będzie rósł.

Według ostatnich danych dostarczonych przez HM Revenue and Customs eksport z Wielkiej Brytanii, w okresie czerwiec – sierpień 2012 wyniósł 33 037 ton (w porównaniu do 43 836 ton w analogicznym okresie 2011 roku). Import w okresie czerwiec – sierpień 2012 wyniósł 93 090 ton (46 331 ton w 2011). Duży wzrost importu i spadek eksportu odzwierciedlają sytuację cenową w Wielkiej Brytanii, opóźnioną wegetację i opóźnione zbiory oraz wciąż utrzymujące się niekorzystne warunki pogodowe. Raport na 19 października mówi o tym, że zaledwie 64 proc. ziemniaków zostało zebrane (w zeszłym roku było to ponad 90 proc. w tym terminie). Największy import w okresie między czerwcem a sierpniem przypadł na lipiec – było to 37 tys. ton. Import do Wielkiej Brytanii pochodzi w 89 proc. z UE, głównie z Francji, Niemiec, Hiszpanii i Belgii.

Zobacz więcej: Ziemniaki

Słowa kluczowe: ziemniaki, zbiory ziemniaków, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE