Rosja – kłopotów egipskich ziemniaków ciąg dalszy
Rossielchoznadzor przedstawił wyjaśnienia dotyczące importu ziemniaków z Egiptu do Rosji. W informacji wyjaśnia, że zakaz importu ziemniaków z Egiptu dotyczył tylko tych miejsc (gospodarstw produkcyjnych), gdzie zidentyfikowano patogen brunatnej zgnilizny Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al., powodujący chorobę ziemniaczaną.
Bezpośrednie straty ekonomiczne wynikające z zaaklimatyzowania się i rozprzestrzenienie po całym kraju tego kwarantannowego patogenu Rossielchoznadzor ocenił na 2 mln rubli.
„W związku z tym, nie chcąc zakłócać handlu międzynarodowego, Rosselchoznadzor, zgodnie z międzynarodowymi standardami fitosanitarnymi i kierując się międzynarodowymi doświadczeniami w kwestii ograniczania rozprzestrzeniania brunatnej zgnilizny ziemniaka, dopuścił dostawy ziemniaków z Egiptu na terytorium Rosji z tych miejsc (gospodarstw produkcyjnych), które uznano za wolne od danej choroby"- podkreślono w informacji rosyjskiej służby fitosanitarnej.
W komunikacie przypomniano także, że również dostawy ziemniaków z Egiptu do Europy są wykonywane z tych gospodarstw produkcyjnych, które są wolne od tego patogenu kwarantannowego. W przypadku wykrycia patogenu w ziemniakach, które przybyły z obszaru produkcji, uznanych przez stronę egipską za wolna od występowania patogenu, należy wstrzymać przyjmowanie takich dostaw dopóki właściwy organ eksportującego nie podejmie właściwych środków.
"Od 15 grudnia 2016 r. Rossielchoznadzor zezwolił na import ziemniaków z Arabskiej Republiki Egiptu z większości takich miejsc. Zakazano dostaw z 11 gospodarstw produkcyjnych, z których 2 objęto zakazem w 2018 roku. Eksport ziemniaków z Egiptu do Rosji w 2017 roku wyniósł 326,4 tys. ton, a w 2018 roku już 87 400. ton. Dostawy ziemniaków z Egiptu w Rosji pochodzą z ponad 300 gospodarstw produkcyjnych, uznanych przez stronę egipską za wolne od patogenów brunatnej zgnilizny ziemniaka”- poinformował Rossielchoznadzor.
Zobacz więcej: Ziemniaki?preview=1