Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Są już pierwsze młode polskie ziemniaki

2019-05-02 18:13

To już tradycja, że pierwsze młode ziemniaki z krajowych upraw trafiają na rynek na przełomie kwietnia i maja. Zresztą początek sezony wczesnych ziemniaków powoli przesuwa się na coraz wcześniejszy okres. Raz, że sadzone są one coraz wcześniej, a dwa, że nowoczesne odmiany mają krótszy okres wegetacji.

Co nie zmienia faktu, że rola pogody w procesie wegetacji i wzrostu bulw pozostaje kluczowa. A w tym roku ziemniaki nie miały z pogodą łatwo. W wielu rejonach kraju kwiecień był bardzo suchy, a do tego mieliśmy przymrozki, które miejscami dały przy gruncie temperatury -7 stopni Celsjusza, które uszkodziły rośliny.

Mimo to najwcześniejsze młode polskie ziemniaki pojawiły się na rynku jeszcze przed majówką. Ich ceny na giełdach (Kalisz, Łódź) były na poziomie 8,00 – 11,00 zł/kg. To minimalnie niżej niż rok temu, ale nie należy z tego wyciągać zbyt pochopnych wniosków. Pierwsze dni sezonu przyniosły spadek cen, ale majówka przyniosła ich korektę w górę. Dzisiejsze notowania to poziom 9,00 – 10,00 zł/kg, czyli wciąż dużo.

Na wzrost podaży pozwalający na poważniejszy handel w hurcie jeszcze trochę poczekamy. Nie mniej należy oczekiwać, że ceny szybko będą spadać. Rok temu przez pierwsze trzy tygodnie maja młode krajowe ziemniaki potaniały do 4,00 – 5,00 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE