W. Brytania – tym razem ziemniak w górę
W notowaniach z 14 lutego 2014 roku, które Potato Council właśnie opublikowała w swoim cotygodniowym raporcie, odnotowano wzrost zarówno średniej ceny ziemniaków dla kontraktowych transakcji, jak i średniej ceny dla transakcji z wolnej ręki (free-buy).
Tygodniowa cena średnia wzrosła zatem z poziomu 151,61 funtów za tonę, notowanego 7 lutego do poziomu 153,05 funta za tonę w notowaniu z 14 lutego, czyli o 0,9 procenta (W poprzednim tygodniu cena ta spadła o 0,4 procenta).
Na otwartym rynku (free-buy) cena ziemniaków wzrosła natomiast z 141,99 funtów za tonę (notowanie z 7 lutego) do poziomu 146,59 funtów za tonę (notowanie z 14 lutego). Jest to, w relacji tydzień do tygodnia wzrost aż o 3,2 procent. W poprzednim tygodniu spadek wyniósł 1,4 proc. Struktura rynku – w porównaniu do poprzedniego tygodnia tym razem spadła ilość transakcji kontraktowych, a wzrosła ilość transakcji free-buy.
Trend spadkowy utrzymał się natomiast na giełdzie Eurex, zresztą tak jak i w krajach Północno - Zachodniej Europy. Na giełdzie Eurex, w notowaniu z 14 lutego cena dla transakcji futures z realizacją w kwietniu 2014 roku wynosiła 95,98 funtów za tonę, podczas gdy w notowaniu wcześniejszym, z 7 lutego było to 107,25 funtów za tonę.
Sytuacja w eksporcie pozostaje dość stabilna. Omawiany tydzień był też kolejnym, w którym eksport ten odbywał się w dość wolnym tempie.
Wciąż niewiele ziemniaków eksportowano na Wyspy Kanaryjskie. Wikdać jednak było na tym kierunku presję na ceny. Spadły one bowiem do poziomu 100 – 140 funtów za tonę, zależnie od odmiany, kalibru oraz jakości. Zatem o 10 – 20 funtów na tonie. Ceny odmian białych do mycia lekko się wzmocniły do poziomu 160 – 170 funtów za tonę. Były też dostępne tańsze odmiany – od 100 funtów za tonę, na przykład Mozart.
Ceny ziemniaków eksportowanych do Irlandii pozostały na stabilnym poziomie 160 - 170 funtów za tonę. Były to głównie odmiany frytkowe, a dostawy realizowano ze wschodnich hrabstw Wielkiej Brytanii.
Eksport na kontynent, w tym do Holandii został ograniczony przez spadające na kontynencie ceny. Stąd mocno limitowany poziom wysyłki w omawianym okresie. Mowa tu o niewielkich ilościach wysyłanej do Holandii odmiany Melody w cenach na poziomie 180 funtów za tonę. W omawianym tygodniu nie notowano sprzedaży do Niemiec i Polski.
Wyspy Kanaryjskie i Irlandia – ziemniaki w workach, Holandia, Polska i Niemcy w jumbo bagach o pojemności jednej tony.
Niskie temperatury na Wyspach są czynnikiem sprzyjającym przechowywaniu ziemniaków poza chłodniami. Raport Potato Council mówi o generalnie dobrej kondycji przechowywanych ziemniaków, choć sygnalizuje występowanie przypadków chorób ziemniaków, jak choćby zgnilizny lub parcha srebrzystego.
Jeśli chodzi o uprawy ziemniaków wczesnych na sezon 2014, to pogoda w ostatnich tygodniach, w tym również w tygodniu omawianym kompletnie nie sprzyjała pracom w polu. Zarówno południe, jak i zachód kraju cierpi od powodzi. problemem są też porywiste wiatry i ulewy.
Tylko w niektórych rejonach Kornwalii producenci znajdują pola, gdzie można kontynuować prace nad sadzeniem najwcześniejszych odmian, ale terminarz jest tu mocno opóźniony właśnie ze względu na warunki pogodowe.
Kurs wymiany: 1 funt brytyjski – 5,0586 PLN
Zobacz więcej: Ziemniaki?preview=1