W. Brytania – zastopowane spadki cen ziemniaków
Najpierw odbicie w górę, potem spadek i, na koniec lutego, znów odbicie w górę. Rynek ziemniaka w Wielkiej Brytanii przeżywa ostatnio wyraźną huśtawkę cenową. Tym razem jednak poprawa nastroju ma chyba nieco trwalsze podstawy i dotyczy całej Europy Północno – Zachodniej, nie tylko Wielkiej Brytanii. Na rynku brytyjskim rosła zarówno średnia cena dla kontraktów, jak i ta dla transakcji z wolnej ręki.
Tygodniowa cena średnia wzrosła zatem z poziomu 148,20 funtów za tonę, notowanego 21 lutego do poziomu 152,24 funta za tonę w notowaniu z 28 lutego, czyli aż o 3,2 procenta. Tydzień wcześniej zanotowano spadek o 3,2 procent.
Na otwartym rynku (free-buy) średnia cena ziemniaków wzrosła z 145,07 funtów za tonę, który odnotowano 21 lutego do poziomu 149,18 funtów za tonę w notowaniu z 28 lutego. Wzrost wyniósł więc 2,8 procent. Wcześniej cena ta spadła o 1,0 procent.
Struktura rynku – tak, jak we wcześniejszym tygodniu rosła ilość transakcji free-buy w stosunku do transakcji wynikających z kontraktów..
Poziom cen na rynku brytyjskim, nawet po styczniowych spadkach, pozostaje na tyle wysoki, ze tamtejszym ziemniakom trudno konkurować na europejskim rynku. Stąd poziom eksportu ziemniaków z Wielkiej Brytanii pozostaje mocno ograniczony.
Eksport na Wyspy Kanaryjskie szedł, ale wciąż w bardzo spowolnionym tempie. Niewielkie ilości odmiany K Edward sprzedawano po 100 – 135 funtów za tonę (worki 25 kg), a odmianę Agria (w jumbo bagach 1 tona)sprzedawano po 180 funtów.
Ceny ziemniaków (odmiany frytkowe, w tym M Piper) eksportowanych do Irlandii pozostały na stabilnym poziomie 170 funtów za tonę. Ograniczone ilości odmiany Markies sprzedawano po 160 – 180 funtów za tonę. Ziemniaki pakowane w worki 25 kg.
Raport Potato Council podaje, że warunki w przechowywaniu ziemniaków ze zbioru 2013 nie zmieniły się. Generalnie kondycja ziemniaków jest niezła, aczkolwiek cały czas sygnalizowane jest występowanie przypadków chorób ziemniaków, jak choćby zgnilizny lub parcha srebrzystego.
Ponieważ pogoda w omawianym okresie pozostawała dość ciepła i sucha, z przelotnymi tylko opadami, prace przy wczesnych ziemniakach posunęły się, w omawianym okresie, nieco naprzód, a prace polowe miały miejsce na większym areale niż wcześniej. Oczywiście w czołówce tych prac pozostaje południe Wielkiej Brytanii, z Kornwalią na czele, gdzie obsadzono już około 160 hektarów.
Kurs wymiany: 1 funt brytyjski – 5,0978 PLN
Zobacz więcej: Ziemniaki?preview=1