Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Ceny marchwi pod presją

2014-11-25 11:00

Jak łatwo się domyślić na terenie Unii Europejskiej presja na ceny jest skierowana na ich zniżkę. Jesień to zazwyczaj okres nadpodaży i niskich cen warzyw korzeniowych, w tym marchwi.

W Polsce jednak, w bieżącym sezonie ceny te są rekordowo niemal niskie. Widać to na wykresie poniżej obrazującym średnią cenę mytej marchwi osiąganą w dużym hurcie w ostatnich kilku sezonach.

Ceny sprzedażowe mytej marchwi pozostają na poziomie 0,40 – 0,50 zł/kg bez perspektyw na jakikolwiek wzrost. Analizując wykres widać, że stabilizacja może potrwać nawet do połowy stycznia. Pytanie co dalej? Bo właśnie w połowie stycznia, na przestrzeni czterech ostatnich lat najpóźniej przychodził początek trendu wzrostowego.

A jak będzie w tym sezonie? Najwięcej zależy tu chyba od Rosji, choć i sytuacja wewnątrz Unii ma znaczenie. W Rosji ceny marchwi rosły, ale ostatnio tempo tego wzrostu nieco wyhamowało. Obecnie w hurcie na rynku rosyjskim marchew oferowana jest po 10,00 – 14,00 rubli/kg (po aktualnym kursie to 0,75 – 1,05 zł/kg). Dwa tygodnie temu było to 9,00 – 14,00 rubli. Na rynku rosyjskim widać znaczną presję w kierunku zwyżki cen warzyw, w tym marchwi. Presję łagodzoną na razie sprzedażą krajowych zbiorów i nielegalnym importem.

Pisaliśmy już o kłopotach przy zbiorach marchwi na zachodzie Europy. Te wieści, plus popyt z Bliskiego Wschodu pchnęły nawet nieco w górę ceny marchwi eksportowej w Holandii.   Z poziomu 1,20 euro/10 kg do 1,40 euro/10 kg, a nawet 1,50 euro/10 kg. jednak początek bieżącego tygodnia przyniósł tu korektę powrotem na 1,40 euro.

Ceny pozostają stabilne u naszych południowych sąsiadów. Na giełdach hurtowych na Słowacji ceny są na poziomie 0,20 – 0,30 euro/kg. To poziom identyczny co w drugiej połowie października. W Czechach marchew z importu oferowana jest na rynkach hurtowych po 4,90 do nawet 9,10 koron/kg (co daje 0,75 – 1,38 zł/kg). I są to ceny zbliżona do październikowych – wtedy było to 4,90 – 8,90 koron/kg. Na Węgrzech, na giełdzie w Budapeszcie średnia cena marchwi w połowie listopada była na poziomie 85 forintów/kg, czyli według obecnego kursu 1,16 zł/kg. Tu też sytuacja pozostaje stabilna.

Reasumując – najbliższe tygodnie nie zapowiadają zmian w cenach marchwi na rynku unijnym. Presja na ceny wciąż działa w kierunku ich zniżki, jako że najwięksi unijni producenci marchwi borykają się wciąż z nadpodażą tego warzywa. W tym kontekście stabilizacja cenowa jest już jakimś plusem. Co do rynku Polskiego, jak wspomniano wcześniej w ciągu minionych czterech sezonów najpóźniej w połowie stycznia zaczynał się wzrost cen marchwi. Czy w tym roku będzie podobnie? Niekoniecznie. jeśli Rosjanie zabetonują swój rynek, wzrost cen w Polsce będzie bardzo utrudniony. Nawet jeśli rozwinie się na większą skalę nielegalny re-eksport, gdyż do jego funkcjonowania konieczne jest utrzymanie bardzo dużej różnicy między cenami w kraju wyjściowym i docelowym przemycanego towaru..

Zobacz więcej: Marchew

Słowa kluczowe: marchew, ceny marchwi, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE