Czy marchew jeszcze zdrożeje?
Tak, jak już pisaliśmy, ceny marchwi długo tkwiły w zastoju, od czasu do czasu przejawiając wręcz tendencję do lekkiego spadku. Podaż marchwi byłą dość wysoka, a popyt ograniczony. Nie było specjalnych widoków na eksport.
Na razie tylko lekko w górę
W zeszłym tygodniu nastąpiła niewielka korekta cen marchwi, ale tym razem w górę. Zwyżka byłą naprawdę niewielka i dotyczyła tylko marchwi mytej i szczotkowanej dobrej jakości, ale wielu producentów nabrało otuchy. Pojawiła się nadzieja, że w następnych miesiącach zwyżki będą bardziej zdecydowane. Obecnie dobrej jakości marchew szczotkowana ma, w dużym hurcie, najczęściej ceny 0,65 – 0,70 zł/kg, ale więcej pojawia się też ofert sprzedaży z wyjściową ceną 0,80 zł/kg. Ta ostatnia zmiana cen, rzędu 0,05 – 0,10 zł/kg nie wynikała ze zmian w popycie. Tu sytuacja jest na razie bez zmian. Było to wynikiem problemów z jakością mytej marchwi. Mniej jest towaru ładnego, tego gorszego jakościowo jest pod dostatkiem, w cenach na poziomie 0,50 zł/kg.
Dobre wieści z zagranicy
Ale są też informacje mówiące o tym, że może poprawić się też strona popytowa. Może się okazać bowiem, że Holendrzy nie będą mieli tak dużo marchwi, żeby do końca sezonu dominować na rynku europejskim. W tej chwili ich marchew dobrze się sprzedaje w eksporcie, a oczekuje się jeszcze dużej zwyżki popytu w Wielkiej Brytanii, gdzie marchew jest jednym z najpopularniejszych warzyw w bożonarodzeniowym menu. A jak wiadomo, tegoroczne zbiory warzyw w Wielkiej Brytanii są bardzo słabe. Kraj ten nie obejdzie się bez importu. Aktualne ceny u holenderskich eksporterów to 0,17 – 0,18 euro/kg.
W Holandii zbiór marchwi się zakończył, a towar z chłodni będzie z upływam czasu i wraz z malejącymi zapasami coraz droższy. Poza tym w Belgii i Niemczech nie udało się zebrać całego plonu marchwi z zalanych wodą pól i nie wiadomo, czy jeszcze da się coś zebrać. To też wpłynie na sytuację na rynku europejskim.
W Rosji wciąż tanio
Niekorzystnym dla polskiej marchwi czynnikiem są obecne, niskie ceny tego warzywa w Rosji. Na razie na tamtejszym rynku (w europejskiej części kraju) marchew w hurcie (pochodząca w dużej części z Białorusi) ma ceny na poziomie 5,00 rubli/kg (około 0,50 zł/kg). Pytanie, jak się to zmieni po Nowym Roku, kiedy podaż rodzimej marchwi szybko zacznie tam spadać.
Reasumując, są przesłanki za i przeciw dla zwyżkowego scenariusza. Wiele, jak widać zależy od sytuacji zagranicą. Ale przy optymistycznym wariancie można się spodziewać dobrych cen za towar dobrej jakości.
Zobacz więcej: Marchew?preview=1