Coraz trudniej kupić warzywa
Kupno krajowych warzyw z jesiennego zbioru, szczególnie w dużym hurcie, nastręcza coraz więcej trudności. Jest to konsekwencję kilku współgrających ze sobą czynników.
Pierwsza sprawa to malejący poziom zapasów. Ilość warzyw w magazynach naturalnie zmniejsza się wraz z upływam czasu. A przedłużający się „stary” sezon sprawił, że na razie nie ma na razie mowy o uzupełnieniu podaży warzywami młodymi. jest to też przyczyną tego, iż od końca marca ceny „starych” warzyw zaczęły rosnąć. Niektóre z nich (na przykład buraki) podrożały już o sto i więcej procent.
Wzrost cen warzyw był generatorem drugiego czynnika, który dodatkowo wpłynął na spadek podaży warzyw w hurcie. Część, i to niemała, producentów wstrzymała sprzedaż swoich zapasów czekając na to, że ceny jeszcze wzrosną.
Kolejny, trzeci czynnik mający negatywny wpływ na bieżącą podaż warzyw z jesiennego zbioru związany jest również z meteorologią. Tym razem chodzi o poprawę pogody w ostatnich dniach. Wreszcie widać oznaki wiosny. Śnieg znika z pól, zrobiło się cieplej. Tam, gdzie to tylko możliwe rolnicy ruszyli więc na pola, żeby odrobić choć w części stratę czasu wynikającą z tak długiej zimy. Prace polowe bardzo się nawarstwiły i są pilne do wykonania. Rolnicy nie mają teraz zbyt wiele czasu na przygotowywanie warzyw z magazynów do handlu.
Sytuacja jest więc taka, że na rynku hurtowym trudniej kupić większe partie warzyw niż wynikałoby to z samego ubytku zapasów. A konsekwencję będzie zapewne dalszy wzrost cen w końcówce bieżącego tygodnia.
Zobacz więcej: Ceny warzyw?preview=1
Przedłużająca zima powoduje straty
Ukraina: zima trzyma, a ceny jabłek rosną
czytaj dalej
Wiosenna zima opóźnia rozwój upraw
A zima nie daje za wygraną
czytaj dalej