Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Cukinia potaniała, ale…

2016-01-08 15:25

Ceny cukinii w Hiszpanii, a co za tym idzie jej ceny na naszym rynku podlegają dużym wahaniom już od listopada, kiedy to zaliczyły pierwszą w sezonie znaczącą przecenę ze średniego poziomu ceny sprzedażowej 11,00 zł/kg na 6,75 zł/kg (czyli blisko o 40 procent).

Potem cena nieco się odbudowała (średnia do poziomu 7,75 zł/kg), ale na koniec 2015 roku mieliśmy kolejna przecenę i ceny importowanej z Hiszpanii cukinii znalazły się na poziomie 5,50 – 6,50 zł/kg. Pierwsze dni nowego roku przyniosły jeszcze pogłębienie tej tendencji i ceny zeszły do 5,00 – 6,00 zł/kg. Od wspomnianego średniego poziomu 7,75 zł/kg do obecnego 5,50 zł/kg był to zatem spadek o 29 procent.

Jednak ta przecena nie będzie miała długotrwałych skutków. W międzyczasie bowiem w Hiszpanii zaszły znaczące zmiany w podaży cukinii. Po pierwsze jest zimniej i już to wpłynęło na bieżące zbiory, ale co ważniejsze hiszpańskie uprawy cukinii znów cierpią od wirusa New Delhi, co jeszcze mocniej wpływa na podaż. To skutek sprzyjających warunków do rozwoju tego wirusa w niedawnym okresie, kiedy w Hiszpanii było jeszcze bardzo ciepło. W rezultacie wielu producentów było zmuszonych do zniszczenia zainfekowanych upraw.

Znalazło to odbicie w cenach na hiszpańskim rynku, które ostatnio dynamicznie zaczęły rosnąć. Na początku stycznia na aukcjach hurtowych w Almerii oferowano cukinię jeszcze po 0,55 – 0,75 euro/kg. Teraz jest to już 1,00 – 1,48 euro/kg i trend zwyżkowy trwa. Następne transporty cukinii, które trafią na nasz rynek będą więc niewątpliwie droższe.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE