Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Importowana cukinia będzie droższa

2018-02-09 13:00

Ostatnia dekada stycznia bieżącego roku przyniosła spadek cen cukinii na hiszpańskim rynku hurtowym,. Był to wynik lepszej pogody, która przełożyła się na wyższe bieżące zbiory tego warzywa. Ceny na aukcjach w hiszpańskiej prowincji Almeria spadły do poziomu 0,35 – 0,60 euro/kg.

Dzięki temu ceny importowanej z Hiszpanii cukinii mogły spaść w polskim hurcie z 7,00 – 8,00 zł/kg do 5,00 – 6,00 zł/kg, czyli średnio o 15procent. Jednak wygląda na to, że ceny nie utrzymają tego niższego pułapu i znów odbija w górę.

I znów źródłem zmian są wahania podaży na miejscu w Hiszpanii. A konkretnie jej spadek wywołany nawrotem zimy, która na Półwyspie Iberyjskim daje się teraz we znaki. A to oczywiście przekłada się na ceny warzyw i cukinia nie jest wyjątkiem. nawet mimo faktu, ze bieżący popyt na nią nie jest wysoki.

Ceny na aukcjach hurtowych w Almerii podciągnęły się do poziomu 0,91 – 1,31 euro/kg. Są więc nawet nieco wyższe niż w końcówce drugiej dekady stycznia. Można się więc spodziewać, że na naszym rynku hurtowym ceny importu wrócą co najmniej na poziom sprzed obniżki – czyli 7,00 – 8,00 zł/kg. Pocieszające dla konsumentów jest to, że wciąż nie ma mowy o takiej drożyźnie jak rok temu, gdy ceny cukinii w hurcie przekraczały w pewnym momencie 20,00 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE