Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Fasolka szparagowa jeszcze nie drożeje

2019-09-24 19:02

Mamy ostatni tydzień września i należałoby oczekiwać, że hurtowe ceny krajowej fasolki szparagowej będą już rosnąć. Tak się dzieje zazwyczaj, a powód jest prosty – malejąca podaż w finałowej części sezonu.

Nie tym razem jednak. W bieżącym sezonie mieliśmy spadek cen hurtowych fasolki między 10 i 17 wrześnie, a potem ceny te się ustabilizowały. Względny spadek między tymi datami wyniósł 39 procent i doprowadził ceny w dużym hurcie do przedziału 3,00-4,00 zł/kg. Prędzej czy później oczywiście ceny zaczną rosnąć, ale na razie jeszcze trzymają się tego poziomu. Ciepła pogoda w sierpniu i nie najgorsza w pierwszej połowie września poprawiły podaż fasolki.

A przy tym warto zauważyć, że obecna cena średnia 3,50 zł/kg wcale nie jest tak niska, jak na tę fazę sezonu. Oczywiście w lato fasolka była droga i bardzo droga, zatem przy tamtych cenach obecna średnia wydaje się relatywnie niska, ale to ten sam poziom co przed rokiem. W ostatnich dziesięciu latach mieliśmy cztery sezony z wyższą ceną średnią w okolicach 24 września (w 2010 było to 4,75 zł/kg, w 2013 to 4,50 zł/kg, w 2015 to 6,00 zł/kg i w 2017 było to 4,75 zł/kg).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE