Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Co z kapustą pekińską?

2015-07-21 17:36

Rok temu w lipcu mieliśmy spadki sprzedażowych cen kapusty pekińskiej poniżej poziomu złotówki za kilogram i generalnie wiało z rynku pesymizmem. Powtórzmy wypowiedzi producentów sprzed roku cytowane na łamach portalu fresh-market.pl: „Zero zainteresowania pekiną”, oddam pekinkę za każde pieniądze, byleby ktoś chciał kupić”.

W roku bieżącym sytuacja jest bardzo różna od zeszłorocznej. Głównie za sprawą pogody. najpierw zimna wiosna opóźniła sezon, spowalniając wegetację. W lipcu natomiast przyszły afrykańskie upały, które też nie przysłużyły się „pekince”. Jednocześnie czynnik pogodowy wzmocnił spadek podaży kapusty pekińskiej wynikający z tego, że producenci zmniejszyli uprawy letnie właśnie ze względu na słabe ceny sprzed roku.

Koniec końców mamy znaczącą redukcję podaży kapusty pekińskiej. Na tyle dużą, ze odbiła się poważnie na jej cenach i to pomimo faktu, że zapotrzebowanie na „pekinkę” wcale nie jest tak duże. Ale w zestawieniu z marną podażą wystarczyło na pobudzenie ruchu cen w górę. W rezultacie ceny skupu mamy powyżej poziomu złotówki za ładny towar. Ceny sprzedażowe natomiast (z opakowaniem) są na poziomie 1,20 – 1,60 zł/kg w zależności od jakości oczywiście. I u progu ostatniej dekady lipca mamy średnią cenę w dużym hurcie, która jest niższa tylko od tej z dwóch z siedmiu ostatnich sezonów. Drożej było w lipcu 2010 i oczywiście w lipcu 2013. Widać to na wykresie poniżej.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE