Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Kapusta pekińska – powtórka z sezonu 2018/2019

2020-08-18 15:00

 

 

W czerwcu i lipcu bieżącego roku rynek kapusty pekińskiej znalazł się w wyraźnym dołku cenowym. Widać to na naszym wykresie poniżej i nie raz pisaliśmy o tym na łamach portalu www.fresh-market.pl. W końcówce lipca średnia cena sprzedażowa w dużym hurcie znalazła się na najniższym poziomie od pięciu lat.

Ceny hurtowe „pekinki” zaczęły odrabiać straty od początku sierpnia. Lipiec kończył się ceną średnią 1,25 zł/kg, teraz ceny sprzedażowe są w przedziale 2,00-2,30 zł/kg, co daje średnią 2,15 zł/kg, o 72 procent wyższą od tej z końcówki lipca. Mimo tak dynamicznej zwyżki obecne ceny „pekinki” są wciąż znacząco niższe od tych sprzed roku (średnio o 28 procent).

Ale obecny rozwój sytuacji cenowej na rynku kapusty pekińskiej jest bardzo zbliżony do tego, co działo się dwa lata temu. To też widać na naszym wykresie. Wtedy średnia wynosiła 2,00 zł/kg, a ceny „pekinki” rosły jeszcze do początków września. Teraz może być podobnie, bo od pewnego czasu podaż ładnej kapusty jest ograniczona, za to popyt na nią wyraźnie się zwiększył. Po stronie podażowej zaś nie należy oczekiwać znaczących zmian do końca wakacji. Potem na rynek zacznie trafiać kapusta z głównego zbioru i czeka nas kolejny „dołek cenowy”.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE