Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Kup teraz abonament!

Ceny kapusty białej bez zmian

2012-07-30 17:24

Lipcowa pogoda – fale upałów na przemian z opadami i ochłodzeniem tylko w stosunkowo niewielkim stopniu wpłynęła na sytuację na rynku białej kapusty.  Jedynie po pierwszej fali najgorętszej pogody dały się zauważyć, szczególnie na południu kraju, pewne kłopoty z podażą tego warzywa. Lepiej widać to było w małym hurcie, gdzie ceny z natury rzeczy są bardziej płynne. Za ładną kapustę cena okresowo wzrastała powyżej 1,00 zł/szt. W dużym hurcie maksymalnie płacono wtedy 0,45 zł/kg. Tu wzrost cen związany był też z większym popytem na kapustę do eksportu.

Obecnie ceny wróciły do poziomu sprzed tych podwyżek. W dużym hurcie najczęściej płaci się za kapustę 0,25 – 0,40 zł/kg, w małym hurcie 0,80 – 1,00 zł/szt. Stabilne są ceny, ustabilizowała się podaż. Kapusty generalnie na rynku nie brakuje. Stąd właśnie taki, a nie inny poziom cen. Z punktu widzenia producentów kapusta jest zbyt tania biorąc pod uwagę poziom kosztów. Ale i tak jest lepiej niż rok temu. W roku poprzednim, w trzeciej dekadzie lipca cena średnia w dużym hurcie zdążyła już spaść do 0,25 zł/kg.

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie pierwszy – wstępny szacunek dotyczący poziomu zbiorów warzyw w 2012 roku. Jeśli chodzi o kapusty (GUS nie rozbija niestety informacji na poszczególne jej odmiany) to szacuje się, iż zbiry tegoroczne będą nieznacznie niższe od tych z roku poprzedniego. Ma to być 1,22 mln ton wobec zeszłorocznych 1,23 mln ton, czyli o 0,9 proc. mniej. Wynikałoby stąd, że ceny tegoroczne powinny być nieco wyższe od tych z poprzedniego sezonu. Oczywiście trzeba pamiętać o wpływie strony popytowej na wysokość cen.

Słowa kluczowe: kapusta biała, ceny kapusty, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE