Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ciężki okres w handlu kapustą

2014-07-28 14:00

Polska jest największym eksporterem kapusty na rynek rosyjski. W okresie między majem zeszłego roku a lutym roku bieżącego do Rosji trafiło niemal 50 tys. ton polskiej kapusty. Nie mniej, co oczywiste eksport ten nie jest rozłożony równomiernie w całym roku. W okresie od czerwca do końca wrześnie jest on najmniejszy, a absolutne minimum wypada w sierpniu. Wzrost następuje zaś w październiku aż do szczytu sezonu eksportowego w czasie miesięcy zimowych.

Oznacza to, że właśnie teraz nasz rynek kapusty jest w niekorzystnej sytuacji pod względem relacji podaży (która rośnie) do popytu (który opiera się głównie na konsumenci rodzimym). Widać to w cenach kapusty nawet w latach, gdy podaż kapusty jest niska (jak choćby w roku ubiegłym), nie mówiąc już o takich sezonach jak bieżący, gdy kapusty jest dużo od początku i szybko jej przybywa.

Obecne ceny kapusty są już na niskim poziomie. W skupach producenci mogą liczyć na 0,25 – 0,35 zł/kg. Ceny sprzedażowe zaś to 0,30 – 0,50 zł/kg. To jeszcze nie jest poziom rekordowo niski, ale to marna pociecha dla producentów. A w związku z tym, że okres najsłabszego eksportu dopiero przed nami, natomiast kapusty będzie na rynku jeszcze więcej, najpewniej kapusta jeszcze potanieje. Pytanie tylko jak bardzo?

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE