Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Czerwona kapusta już nie rekordowo

2016-01-04 14:30

Ostatnia dekada grudnia zeszłego roku przyniosła dość istotną zmianę na rynku kapusty czerwonej. Jest to jednak zmiana względna, dotycząca relacji ceny bieżącej do cen w analogicznym okresie zeszłych sezonów.

Jak widać na naszym wykresie, w ostatniej dekadzie grudnia bieżąca średnia cena czerwonej kapusty znalazła się poniżej poziomu z takiego samego okresu roku 2010. Wtedy bowiem od końca listopada mieliśmy już do czynienia z trendem wzrostowym. W przeciwieństwie do sezonu obecnego.

Jeśli chodzi bowiem o zmiany bezwzględne w cenach kapusty, to takich nie było, w istotnym wymiarze, już od dawna. Średnia cena sprzedażowa pozostaje na poziomie 1,50 zł/kg od końca pierwszej dekady listopada 2015 roku. Początek roku 2016 nic tu nie zmienił. Rynek co prawda dopiero startuje po świątecznej przerwie, a przecież jeszcze przed nami Trzech Króli.

Obecnie ceny sprzedażowe w dużym hurcie są na poziomie 1,40 – 1,60 zł/kg. Mroźna pogoda i powrót do normalnego trybu handlu po świątecznych i noworocznych przerwach daje pewną nadzieję na umocnienie się cen czerwonej kapusty. Z drugiej jednak strony z zagranicy płyną informacje o innym kierunku zmian.

W Holandii przed Świętami ceny eksportowe kapusty czerwonej wzrosły, na fali zwiększonego popytu, do poziomu nawet 12,00 euro/25 kg. Teraz znów jest nieco taniej i ceny te nie przekraczają 11,50 euro/25 kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE