Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Fatalny sezon kapusty czerwonej

2018-04-19 10:00

Do końca bieżącego sezonu handlowego zostało jeszcze trochę czasu, tym bardziej, że sezon nowy wystartuje z opóźnieniem. Ale w przypadku hurtowego rynku kapusty czerwonej już widać, że będzie to jeden z najgorszych sezonów w ostatnich latach.

Ceny czerwonej kapusty w polskim hurcie były niskie przez cały okres po głównym zbiorze. Już na początku września średnia cena sprzedażowa znalazła się na poziomie zaledwie 0,63 zł/kg. A potem było już tylko gorzej. W zasadzie cały sezon przeszedł bez wyraźnych podwyżek. Czy to w po Nowym Roku, czy na przełomie zimy i wiosny, jak to ma miejsce w bardziej korzystnych sezonach. Widać to dobrze na naszym wykresie.

wykres

A teraz? Mamy już końcówkę drugiej dekady kwietnia, a ceny kapusty czerwonej nadal pozostają niskie. Minimalnie drgnęły na początku bieżącego miesiąca, ale zmiana o 6 procent nie mogła spowodować zasadniczej poprawy sytuacji. Obecnie ceny sprzedażowe w dużym hurcie są w przedziale 0,50 – 0,55 zł/kg, Gorzej na przestrzeni ostatnich lat było tylko w kwietniu 2012 roku (średnia 0,35 zł/kg).

Do końca sezonu zapewne ceny jeszcze wzrosną. Ale i tu nie należy oczekiwać zasadniczej poprawy, która wpłynęłaby na zmianę negatywnej oceny choćby samej końcówki sezonu, nie mówiąc o sezonie całym. Może kolejny przyniesie wyższe ceny, bo z informacji płynących do redakcji fresh-market.pl wynika, ze można spodziewać się zmniejszenia upraw tej kapusty.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE