Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Korekta cen kapusty białej

2020-03-23 09:00

W drugim tygodniu marca, po długim okresie zastoju i cenowej stagnacji, na hurtowym rynku białej kapusty wręcz zawrzało. Popyt na to warzywo skoczył gwałtownie w górę, a w ślaz za nim pojawił się zwyżkowy trend cenowy.

Był to skutek niepewności, wręcz zahaczającej o panikę, jaka pojawiła się w związku z szybkim rozprzestrzenianiem w Europie epidemii koronawirusa. Konsumenci ruszyli do sklepów i na bazary w celu zgromadzenia zapasów. Działania te objęły również te warzywa, które nadają się do przechowywania, a więc i kapustę białą.

Jednak ożywienie to nie potrwało długo. Nastroje się uspokoiły, bo ludzie zobaczyli, że mimo większego popytu, towaru nie brakuje. A poza tym – ile można kupić kapusty na zapas, jeśli kupują tylko osoby fizyczne?

W konsekwencji ceny najpierw dynamicznie wzrosły, by w połowie ubiegłego tygodnia zaliczyć korektę w dół. Obecnie ceny sprzedażowe kapusty białej w dużym hurcie są w przedziale 0,60-0,80 zł/kg. To wciąż o 40 procent więcej niż przed podwyżką, ale jednocześnie to cały czas dużo mniej (-67 procent) niż w tym samym okresie zeszłego roku.

Wydaje się też, że potencjał wzrostowy wywołany kryzysem został wyczerpany. W kolejnych tygodniach można spodziewać się krótkookresowych wzrostów popytu, gdy zapasy będą uzupełniane, ale raczej nie będzie to oznaczało znaczących zwyżek. Poza tym te krótkie okresy wzrostu aktywności będą przedzielane dłuższymi, w których popyt będzie słaby (wynik tego, że ludzie siedzą w domach, a część targowisk zamknięto). Oczywiście w obecnej sytuacji nie ma co robić prognoz na okres nawet powyżej miesiąca, bo sytuacja jest bardzo dynamiczna i niepewna.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE