Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Rosja – biała kapusta jeszcze tańsza

W tym tygodniu w Rosji nastąpiła kontynuacja trendu spadkowy cen białej kapusty. Według analityków projektu EastFruit zniżka cen wynika z braku popytu na to warzywo, co z kolei jest konsekwencją jego niskiej jakości.

Według rosyjskich rolników pogoda w tym sezonie nie miała najlepszego wpływu na wygląd średnio-późnych odmian kapusty. Z powodu przedłużających się deszczy na polach kapusty powstał nadmiar wilgoci, co następnie doprowadziło do pękania główek.

W konsekwencji przez ostatni tydzień cena kapusty w Rosji spadła średnio o 22 procent. Obecnie większość producentów oferuje kapustę białą w cenach 9-16 rubli/kg, czyli 0,14-0,24 USD/kg (0,53-0,95 zł/kg), podczas gdy tydzień wcześniej cena kapusty często osiągała 20 rubli/kg, to jest 0,30 USD/kg (1,19 zł/kg po obecnym kursie średnim).

Rolnicy za tak gwałtowny spadek cen obwiniają niski popyt na kapustę białą, podczas gdy podaż na rynku gwałtownie rośnie, ponieważ większość gospodarstw rozpoczęła już masowe dostawy późnych odmian tego warzywa.

Warto zauważyć, że w tej chwili cena białej kapusty w Rosji już faktycznie odpowiada poziomowi z tego samego okresu ubiegłego roku. Ponadto producenci nie wykluczają, że ceny tych produktów będą nadal spadać.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE