Rosja – zmiany na rynku białej kapusty
Jak zatem obecnie prezentuje się rynek białej kapusty w Rosji. Wcześniej źródłem dynamicznego trendu zwyżkowego była niska podaż białej kapusty na rosyjskim rynku. Jednak wysokie ceny, jakie warzywo to osiągnęło w ciągu krótkiego czasu pobudziło tamtejszych handlowców do działania. Ogromne ilości towaru zaczęły trafiać na rosyjski rynek z zagranicy.
Wzrost podaży importowanej kapusty przyniósł zaś skutek w postaci osłabienia popytu na towar rodzimy, a w konsekwencji na zatrzymanie wzrostu jego cen. Rosyjscy importerzy zaczęli tak aktywnie sprowadzać kapustę z Białorusi i CIA Krym z Ukrainy, że doprowadzili do zapchania rodzimego rynku.
Na to nałożył się również wzrost podaży kapusty białej z Dagestanu. Kapusty może i słabej jakości, ale i o relatywnie niskich cenach. Dagestańska kapusta oferowana jest bowiem na moskiewskim rynku po 20,00 – 27,00 rubli/kg w hurcie (1,08 – 1,46 zł/kg). Kapusta „białoruska”, jakościowo lepsza sprzedawana jest w Moskwie po 30,00 – 35,00 rubli/kg w hurcie (1,62 – 1,89 zł/kg).
Gwałtowny wzrost podaży importowanej kapusty uderzył mocno w ceny na rosyjskim rynku hurtowym. ,W pierwszej kolejności w ceny kapusty rodzimej, która mocno drożała w poprzednich tygodniach (w minionym nawet do 40 procent). Ale przełożyło się to też na zablokowanie możliwości wzrostu cen również w przypadku importu, na którego niekorzyść oddziałuje również kolejna faza osłabiania się rubla.
Wzrost cen odbił się także negatywnie na popycie w detalu. Rosyjscy konsumenci ograniczają zakupy drogiej kapusty, choć to jeden z podstawowych produktów spożywczych. Warto pamiętać, że pomimo zastopowania trendu zwyżkowego obecne ceny kapusty w Rosji są najwyższe od 10 lat i 2,5 – 3 razy wyższe od cen zeszłorocznych.
Zapchanie rynku importem i spadek na rynku rosyjskim już przełożyły się na aktywność rosyjskich importerów, którzy znacznie obniżyli zakupy. A to przekłada się na korekty cen w krajach które kapusty Rosjanom dostarczają.
Zobacz więcej: Kapusta