Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

"Super-szkodnik" może zniszczyć uprawy kapustnych w UE

Według najnowszych badań, mamy do czynienia z "wyjątkowo dużą” populacją  Tantnisia krzyżowiaczka, która nawiedziła obszar Unii Europejskiej, a głównie Wielkiej Brytanii  (gdzie w prasie tabloidowej pisze się o szkodnikach przywiezionych na Wyspy z kontynentalnej Europy i używa się ich w kampanii Brexitu – przyp. red. fresh-market.pl).

Tantniś krzyżowiaczek (Plutella xylostella) to owad żerujący na roślinach kapustowatych, jego pierwsze, wiosenne pokolenie larw jest szczególnie niebezpieczne dla upraw kalafiorów, bo atakuje zarówno ich liście jak i róże. Tantniś jest gatunkiem często opisywany jako "super-szkodnik" ze względu na jego odporność na większość środków owadobójczych, a we właściwych warunkach, ma potencjał, aby masowo niszczyć kapustowate.

Naukowcy z Rothamsted Research oceniają, że jeśli lato będzie ciepłe i korzystne dla reprodukcji ćmy, może dojść do eksplozji populacyjnej tego szkodnika, która będzie trwać do końca sezonu.

Ostatni raz tak duża ilość Tantnisia została zarejestrowana w Wielkiej Brytanii w 1996 roku, a naukowcy przewidują w tym roku może być jeszcze gorzej.
 
Chris Shortall, naukowiec z Rothamsted powiedział, że w ciągu zaledwie dwóch nocy widział tak dużo osobników tej ćmy, jak zazwyczaj widzi się  w całym roku.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE