Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Trwa wyprzedaż „pekinki”

2014-09-22 08:00

Podaż kapusty pekińskiej na polskim rynku hurtowym rośnie. I to rośnie bardzo szybko. Ale w tym okresie roku to przecież nic nadzwyczajnego, a wręcz norma. Wchodzimy wszak w okres szczytowy dla podaży tego warzywa.

Dla producentów wiąże się to oczywiście z koniecznością obserwowania trwałego trendu spadkowego cen „pekinki”. Ale to też jest zjawisko typowe i jak widać, na przykładzie minionych lat, raczej nie do uniknięcia. Ceny będą spadać dopóki przez rynek nie przewinie się cała masa kapusty, dla której nie ma miejsca w przechowalniach i chłodniach.

A w końcówce lata i jesienią tej kapusty może być naprawdę dużo. O tej porze roku, przy sprzyjającej pogodzie, potrafi ona szybko dorastać, a nawet przerastać, co zmusza producentów do szybkiej wyprzedaży właśnie. Często po obniżonych cenach.

A wracając do cen – obecne, pomimo spadku trwającego niemal od początku miesiąca, i tak nie są najgorsze. A biorąc pod uwagę sytuację na rynkach zewnętrznych (blokada rynku rosyjskiego), można powiedzieć, że są niezłe.

Aktualne ceny kapusty pekińskiej w skupie to 0,80 – 1,00 zł/kg. Ceny sprzedażowe zaś (z opakowaniem) to 1,40 – 1,60 zł/kg. Jak widać na wykresie poniżej, wciąż jest lepiej niż w wielu latach wcześniejszych.

Pytanie, czy ta i w kolejnych miesiącach porównanie będzie wypadać na korzyść bieżącego sezonu? Na pewno negatywny wpływ embarga będzie się szybko uwidaczniał. Pamiętajmy, że we wrześniu kapusta pekińska w eksporcie do Rosji była w zasadzie tylko „zapchajdziurą” w tirach wiozących jabłka. Ale zimą i wiosną – tu już sprawa wyglądała zazwyczaj odmienni. Bez tego eksportu będzie ciężko.

Jak ciężko? Wiele zależy od tego, jaka była skala redukcji upraw w okresie sadzenia i siania późniejszych odmian. Wiadomo, że była spora. Wielu rolników rezygnowało z uprawy kapusty pekińskiej. Z drugiej jednak strony gospodarstwa wyspecjalizowane w tej uprawie, zwłaszcza te duże, raczej utrzymały swą produkcję. Pierwszą wskazówką będzie poziom cen na przełomie października i listopada. Jeśli średnia znajdzie się poniżej 0,90 zł/kg (sprzedażowa), to będzie to mocny sygnał dla producentów.

A jak się mają ceny kapusty pekińskiej w Rosji? Jej dostępność mocno spadła po wprowadzeniu embarga. „pekinka” oferowana jest w rejonie Rostowa nad Donem i tam ceny są na poziomie 18,00 – 25,00 rubli/kg (czyli około 1,52 – 2,11 zł/kg). Na Białorusi wystawiana jest do eksportu do Rosji w cenach na poziomie 1,00 – 1,40 zł/kg w przeliczeniu. Jak widać na razie ceny na wschodzie nie są jeszcze bardzo wysokie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE