Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Krajowe ogórki szklarniowe już na rynku

2019-01-29 13:00

Styczeń to miesiąc, w którym startuje krajowy sezon ogórków szklarniowych. Oczywiście minie jeszcze trochę czasu zanim zacznie się handel tymi warzywami na większą salę, ale fakt faktem, że z roku na rok przerwa międzysezonowa jest coraz krótsza.

Na razie podaż krajowych ogórków szklarniowych jest jeszcze niska, a ich ceny pozostają wysokie. Na lokalnych rynkach hurtowych, gdzie ogórki te są dostępne, ich ceny znajdują się obecnie w przedziale 9,50 – 11,00 zł/kg. To wciąż znacznie więcej niż ceny ogórków szklarniowych z importu, choć i te ostatnie nie należą obecnie do niskich. Obecnie ogórki sprowadzane z Hiszpanii są oferowane na polskim rynku hurtowym po 6,50 – 7,50 zł/kg.

Bieżące ceny ogórków szklarniowych są wyższe niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Teraz średnia to około 10 zł/kg, rok temu była ona na poziomie nawet 7,50 zł/kg. Ale należy pamiętać, że tak niska cena była wówczas zjawiskiem chwilowym, a w drugiej połowie stycznia i na początku lutego ogórki znów zaczęły drożeć, bo zrobiło się zimniej i mniej słonecznie. Cena średnia wzrosła wtedy do 11,50 zł/kg, a przecena zaczęła się w drugim tygodniu lutego.

Jeśli chodzi o ceny ogórków długich z importu, to te sprowadzane z Hiszpanii powoli taniały w ostatnich dniach. Ale powrotu do relatywnie niskich cen sprzed Nowego Roku na razie nie ma się co spodziewać. Dobrze ilustruje to wykres zmian ceny średniej ogórka długiego na hiszpańskich aukcjach hurtowych (źródło: http://www.agropizarra.com/es/).

wykres

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE