Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Ogórki będą tańsze

2017-06-07 10:00

Kilkudniowe zwyżki cen ogórków szklarniowych to w handlu hurtowym nic nadzwyczajnego. Nawet w okresie późnej wiosny i w lecie, kiedy to generalnie dominuje długookresowy trend spadkowy ich cen.

Wynika to z faktu, że ceny ogórków są mocno skorelowane z czynnikami je kształtującymi – od pogody poczynając, a na popycie w eksporcie kończąc. Ale też właśnie w pierwszej dekadzie czerwca, gdy pojawia się tendencja wzrostowa cen ogórków szklarniowych, to nie ma szans, aby potrwała ona dłużej niż kilka dni.

Tak było i tym razem, co widać na wykresie powyżej. Średnia cena sprzedażowa ogórków krótkich wzrosła od końca maja z 2,30 zł/kg do 2,75 zł/kg, czyli o niemal jedną piątą, ale teraz ceny już znów spadają i obecnie ogórki szklarniowe oferuje się w dużym hurcie po 2,20 – 2,60 zł/kg (długie od 2,00 zł/kg), czyli przeciętnie o 12,7 procent taniej niż w opisanym chwilowym szczycie cenowym. Co więcej należy oczekiwać, iż w bieżącym tygodniu trend spadkowy będzie kontynuowany, bo wcześniejsza zwyżka niekorzystnie odbiła się na popycie i rynek szuka nowego punktu równowagi.

Warto jednak zauważyć, że mimo ostatniej korekty, bieżąca średnia cena ogórków szklarniowych jest aż ponad dwukrotnie wyższa od tej z analogicznego okresu zeszłego roku. Teraz jest to 2,40 zł/kg, wówczas było 1,15 zł/kg. To pokazuje różnice w wielkości podaży między tymi sezonami. Co więcej, obecna cena średnia pozostaje wyższa nie tylko od zeszłorocznej, ale także od cen z wszystkich poprzednich sześciu sezonów uwidocznionych na naszym wykresie. Najmniejsza różnica była dwa lata temu – 2,20 zł/kg, a największa sześć lat temu – 0,35 zł/kg, bo wtedy wybuchł właśnie kryzys związany z zatruciami bakterią E. coli i ceny ogórka się załamały.

Zobacz więcej: Ogórki zielone

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE