Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Ogórki szklarniowe – zwyżka zatrzymana?

2018-11-21 15:00

W dużym hurcie sezon krajowych ogórków szklarniowych jest już na finiszu. Jego końcówka w tym roku jest bardzo ciekawa. W drugiej połowie października ceny ruszyły do góry i to nadzwyczaj gwałtownie, w rezultacie czego znalazły się one na najwyższym poziomie dla tej fazy sezonu od wielu lat. Dobrze to widać na naszym wykresie poniżej.

wykres

W relatywnie krótkim czasie (między 26 października a 10 listopada) średnia cena ogórków szklarniowych skoczyła w dużym hurcie z 4,50 zł/kg na 9,25 zł/kg, czyli o ponad 105 procent. Teraz ceny sprzedażowe są w przedziale 8,50 – 9,50 zł/kg i jak się wydaje ten gwałtowny trend zwyżkowy został zatrzymany.

Wynikał on z faktu, że polska produkcja ogórków szklarniowych była w omawianym okresie bardzo niska. Ograniczona podaż, przy braku adekwatnego importu i przy dobrym popycie, spowodowała dynamiczną zwyżkę. Teraz sytuacja jest nieco inna. Co prawda nie ma co liczyć na znaczącą poprawę w podaży polskiego ogórka, ale wreszcie zaczęło go więcej napływać z za granicy. A przy tak wysokich cenach towaru polskiego, nawet przy słabszej jakości ten importowany ogórek jest bardzo konkurencyjny.

Ceny importu z Hiszpanii to 7,00 – 7,50 zł/kg i ostatnio rosły. To dlatego, że i na miejscu, w Hiszpanii było dość drogo. Jeszcze tydzień temu na aukcjach hurtowych w Almerii ceny ogórka długiego (nazywanego tam „francuskim”) były na poziomie 0,95 – 1,25 euro/kg. Teraz jest taniej, bo 0,80 – 1,08 euro/kg i tendencja wciąż jest spadkowa, co oznacza, że w kolejnych dniach konkurencyjność importu jeszcze wzrośnie. Będzie to oznaczać wzrost ich konkurencyjności, oraz to, iż do końca listopada ceny ogórków polskich już nie będą rosnąć.

Zobacz więcej: Ogórki zielone

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE