Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ogórki z importu bez wielkich zmian

2014-01-07 10:00

Ceny większości warzyw z hiszpańskiej oferty obecnych na polskim rynku hurtowym były wyraźnie skorelowane z ilością dni, jaka pozostawała do Bożego Narodzenia. Im było bliżej Świąt, tym ceny były wyższe. Z hiszpańskim ogórkami szklarniowymi było nieco inaczej.

Co prawda ogórki te również drożały i to całkiem sporo. Ale szczyt tego wzrostowego trendu wypadł sporo przed Świętami. W połowie grudnia ceny doszły do poziomu 32,00 – 36,00 zł/4,5 kg i było to już za dużo. Trend cenowy uległ odwróceniu. Ceny poszły w dół i znalazły się na poziomie 24,00 – 26,00 zł/4,5 kg.

Była to konsekwencja tego, jak spadały ceny w Hiszpanii. A spadały one właśnie w ślad za szybko kurczącym się popytem. Ceny ustabilizowały się w Almerii na poziomie 0,60 – 0,64 euro/kg za ogórki typu „Francuskiego” i na wspomnianym poziomie 24,00 – 26,00 zł/4,5 kg na polskim rynku hurtowym.

Z cenami na wyżej wspomnianym poziomie polski rynek wszedł w Nowy Rok i przeszedł Święto Trzech Króli. Zaraz po Nowym Roku co prawda cena spadła do 23,00 - 24,00 zł/4,5 kg, ale kolejny długi weekend nieco podreperował popyt i cena znów nieco się umocniła.

A jak wyglądają obecnie ceny na aukcjach w Almerii? Są niskie, bo na poziomie 0,33- 0,75 euro/kg. Jednak nie są to ceny towaru najwyższej jakości, bo takiego znów brakuje. Widać bowiem, że obecnie oferta podażowa ogórków nie jest wysoka, a kooperatywy, które mają w ofercie te warzywa, mają właśnie towar słabszej jakości. Ci nieliczni, którzy dysponują ładnym ogórkiem oferują go po 0,90 – 1,00 euro/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE