Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 42. tydz. roku
Zdaniem analityków projektu EastFruit, napięta sytuacja na rynku warzyw szklarniowych utrzymywała się przez cały miniony tydzień niemal w całym regionie. Najkrótszy ogólny opis, odnoszący się zarówno dla rynku pomidorów, jak i dla rynku ogórków szklarniowych, to niewystarczająca podaż tych warzyw.
Ceny ogórków szklarniowych i pomidorów w dalszym ciągu rosły w prawie wszystkich krajach regionu, co zdaniem analityków logicznie tłumaczy się czynnikiem sezonowym. Podaż lokalnych produktów znacznie się zmniejszyła, a hurtownie rozpoczęły przygotowania do rozpoczęcia nowego sezonu importu.
Jednocześnie miniony tydzień nie był pozbawiony wyjątków i tutaj specjaliści projektu wyróżnili Mołdawię, jedyny kraj w monitorowanym regionie, w którym wszystkie analizowane rodzaje warzyw szklarniowych potaniały. To właśnie w Mołdawii odnotowano jedyną obniżkę ceny okrągłego czerwonego pomidora szklarniowego – o 0,06 USD/kg.
W tym segmencie analitycy zwracali również uwagę na Białoruś, gdzie w ciągu ostatniego tygodnia zbilansowana podaż i popyt doprowadziły do stabilizacji sytuacji cenowej w segmencie pomidorów szklarniowych.
We wszystkich pozostałych krajach regionu w całym okresie sprawozdawczym ceny okrągłych czerwonych pomidorów szklarniowych stopniowo rosły, czemu sprzyjał stabilny popyt na tle spadku podaży produktów na rynku.
Pod koniec tego tygodnia w Polsce, tak jak i wcześniej, odnowiono najwyższą średnią cenę pomidorów szklarniowych w regionie, która wynosiła już 0,90 USD/kg. W Uzbekistanie, pomimo ostatniego wzrostu cen, pod koniec okresu sprawozdawczego okrągłe czerwone pomidory szklarniowe pozostały najbardziej przystępnymi cenowo spośród wszystkich analizowanych krajów.
Na rynku długich ogórków szklarniowych dominowały wzrostowe tendencje cenowe w całym okresie sprawozdawczym, a eksperci nie odnotowali obniżek cen w żadnym z krajów monitorowanego regionu.
W Rosji i Tadżykistanie ceny tych ogórków ustabilizowały się, a sprzedawcy nie podnosili ich dalej, ponieważ mogłoby to wpłynąć na tempo sprzedaży istniejących partii.
Tego typu ogórki drożały w Gruzji, ale najbardziej w Polsce, gdzie pod koniec okresu sprawozdawczego średnie ceny osiągnęły 1,67 USD/kg, co niewątpliwie stało się najwyższą wartością w regionie. Jednocześnie eksperci projektu zwrócili uwagę, że dalsze takie skoki cen ogórków na polskim rynku są mało prawdopodobne, a popyt po obecnym wzroście cen raczej nie utrzyma się na tym samym poziomie.
W minionym tygodniu Mołdawia wyróżniała się także w segmencie krótkiego ogórka „gruntowego”, którego cena stopniowo spadała przez cały okres sprawozdawczy, podczas gdy popyt ze strony odbiorców pozostawał nieaktywny.
W Rosji, gdzie ogórki te pozostawały najdroższe spośród wszystkich analizowanych krajów w regionie monitoringu EastFruit, sprzedawcy nie podejmowali prób podnoszenia cen, a do końca okresu sprawozdawczego nadal sprzedawano tam hurtowe partie tych warzyw, podobnie jak w poprzednim tygodniu po 0,83 USD/kg.
Na Ukrainie, po gwałtownym wzroście cen ogórków „gruntowych”, o około 30 Procent w tygodniu sprawozdawczym, ten rodzaj ogórka przestał być najtańszym w regionie. Po raz kolejny na czele rankingu krajów z najniższymi cenami znalazł się tu Tadżykistan, gdzie średnie ceny tych produktów nie przekraczały 0,31 USD/kg.
Najbardziej dotkliwy niedobór podaży ogórków krótkich w minionym tygodniu był odczuwalny na Białorusi, gdzie produkt ten zyskał prawie 100 procent do cen poprzedniego okresu.
Zobacz więcej: Ogórki zielone?preview=1