Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 45. tydz. roku
Analitycy projektu EastFruit zauważyli kolejne zmiany sytuacji rynkowej w segmencie pomidorów i ogórków szklarniowych w ciągu ostatniego tygodnia. Na rynku pomidorów szklarniowych głównie zostały zachowane wcześniej ustalone trendy wzrostu cen. W segmentach długich ogórków szklarniowych i ogórków „gruntowych”w wielu krajach regionu sytuacja ulegnie dramatycznej zmianie.
Spośród wszystkich analizowanych krajów regionu ceny czerwonych okrągłych pomidorów szklarniowych pozostały niezmienione tylko na rynkach Ukrainy i Federacji Rosyjskiej, a umożliwiły to regularne dostawy nowych partii produktów przy stabilnym popycie.
W pozostałych krajach, z powodu sezonowego ograniczenia podaży lokalnych produktów, ceny pomidorów nadal rosły. Jednocześnie specjaliści projektu zauważyli spadek tempa tego wzrostu cen w tym segmencie. Według nich bardziej znaczące korekty miałyby negatywny wpływ na tempo sprzedaży dostępnych wielkości produkcji.
I tylko w Polsce ceny okrągłych czerwonych pomidorów szklarniowych prawie się podwoiły, z 0,74 USD/kg do 1,23 USD/kg, co było spowodowane gwałtownym zmniejszeniem podaży produktów z lokalnych szklarni i wzrostem udziału w handlu pomidorów importowanych.
W ciągu ostatniego tygodnia długie gładkie ogórki szklarniowe nadal drożały w krajach azjatyckich, a mianowicie w Tadżykistanie i Uzbekistanie, gdzie produkty te są zwykle najtańsze w regionie.
Jednocześnie na rynkach Federacji Rosyjskiej i Polski poprzedni wzrost cen w segmencie długich ogórków gładkich negatywnie wpłynął na aktywność zakupową. Analitycy projektu nie zauważyli nadwyżki podaży ogórków na powyższych rynkach, a ustalony poziom cen nie przyczynił się do aktywnego handlu. W rezultacie w ciągu zeszłego tygodnia ceny ogórków w Rosji spadły o 8 centów, a w Polsce sprzedawcy musieli działać bardziej radykalnie, długi gładki ogórek szklarniowy stracił tam 19 centów (dla wyjaśnienia – redakcja fresh-market.pl nie stwierdziła spadku cen ogórków szklarniowych na polskim rynku w minionym tygodniu. Wręcz przeciwnie, ich ceny dynamicznie rosły – przy. red.).
W rezultacie Polska straciła pierwsze miejsce w rankingu na rzecz Białorusi, gdzie do końca tego tygodnia oferowano najdroższe długie gładkie ogórki szklarniowe w regionie: średnio 1,17 USD/kg.
Przeciwnie w segmencie krótkich ogórków „gruntowych”, Białoruś utraciła pozycję lidera cenowego na rzecz Federacji Rosyjskiej, gdzie, jak tydzień wcześniej, te ogórki były oferowane średnio po 1,10 USD/kg. Na samej Białorusi wcześniej ustalone ceny tych ogórków doprowadziły do prawie całkowitego wstrzymania handlu, w wyniku czego w omawianym okresie odnotowano spadek ich cen z 1,27 USD/kg do 0,83 USD/kg.
We wschodniej części regionu ogórki „gruntowe”, podobnie jak pozostałe produkty szklarniowe, nieznacznie zdrożały, w czasie gdy w pozostałych krajach regionu odnotowano względną stabilność w tym segmencie.
Analitycy projektu EastFruit utrzymują wcześniej formułowane prognozy dotyczących prawie powszechnego wzrostu cen w segmencie warzyw szklarniowych, ze względu na czynnik sezonowy i dominację rynku produktów importowanych.
Zobacz więcej: Ogórki zielone?preview=1