Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Wczesne ogórki rozczarowały cenami?

2016-04-15 08:00

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem wzrostu cen krajowych ogórków szklarniowych. W okresie od 6 kwietnia do chwili obecnej ich hurtowe ceny wzrosły o ponad 50 procent. Teraz krajowe ogórki krótkie i długie oferowane są po 4,00 – 5,50 zł/kg. W ten sposób mamy ceny ogórków wyższe od tych z analogicznego okresu sezonu z ostatnich kilku lat (patrz wykres poniżej) Jednak już teraz wiadomo, że to zwyżka chwilowa, spowodowana ochłodzeniem aury. Zwyżka, która zresztą mocno bije w popyt na krajowy towar i ułatwia sieciom handlowym handel długim ogórkiem importowanym.

Opisany wyżej wzrost cen nie jest też czymś nadzwyczajnym  w tym okresie roku. Wiosną pogoda bywa kapryśna i takie podwyżki się zdarzają. Czasami, gdy warunki agrometeorologiczne są wybitnie złe, to okres wyższych cen ogórków może rozciągnąć się d maja (jak było choćby w 2013 roku). Widać to na wykresie poniżej.

Generalnie jednak dominantą w zachowaniu cen krajowych ogórków w pierwszej fazie sezonu jest ich zniżka. A z roku na rok, jak zauważa wielu uczestników tego rynku, te zniżki są coraz szybsze i bardziej dynamiczne. Wśród uczestników rynku rozpowszechniona jest także opinia, że przez ostatnie lata pogorszyła się opłacalność produkcji ogórka w tych pierwszych miesiącach sezonu.

Co z tego bowiem, że na starcie ceny krajowych ogórków szklarniowych oscylują wokół poziomu 1,00 zł/kg, jak trwa to bardzo krótko i w dodatku jest to czas, w którym koszty produkcji są niewspółmiernie wysokie (ogrzewanie). A potem ceny błyskawicznie dołują i w kwietniu nierzadko lądują na poziomie poniżej 3,00 zł/kg. Przy wysokich cenach mamy więc krótki ich okres obowiązywania, wysokie koszty produkcji i do tego niski jej poziom. A jak zbiory rosną, to ceny w tym czasie spadają o wiele szybciej. I w rezultacie mamy kilka ton sprzedanych po 8,00 zł/kg i zdecydowaną większość produkcji z tego okresu sprzedaną po 2,50 – 3,50 zł/kg.

Wychodzi na to, że bardziej opłacalny jest okres od przełomu kwiecień/maj. Ceny są już co prawda po „liftingu”, ale i koszty produkcji są mniejsze, a ilość zbieranych ogórków niepomiernie wyższa, zatem i Cash flow wygląda całkiem inaczej.

Zobacz więcej: Ogórki zielone

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE