Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Hiszpania – trudne chwile na paprykowym rynku

Z jednej strony Hiszpanie z niecierpliwością oczekują na start sezonu eksportowego dla ich papryki. Na razie wciąż jeszcze na rynkach krajów europejskich dostępna jest bowiem papryka rodzima oraz oferta holenderska. Na to, aby produkcja w Europie Centralnej oraz duży eksport z Niemiec, Holandii czy nawet Belgii zakończyły się, potrzeba jeszcze kilkunastu dni co najmniej.

Po tym czasie nastanie jeden z najlepszych okresów w hiszpańskim sezonie eksportowym. Z rynku znika konkurencja lokalna, a nie pojawia się jeszcze na nim – aż do połowy listopada – papryka z Izraela.

jednak w tym roku hiszpańscy producenci papryki maja ogromny problem ze zbiorami tego warzywa. I to zarówno w Murcji, która powoli kończy sezon letni, jak i w Almerii, która zaczyna sezon zimowo – wiosenny. Wszystko przez bardzo niekorzystne warunki produkcji, które były skutkiem upałów dających się we znaki przez całe lato. Upałów., które tak mocno dały się we znaki Hiszpanom, że ci zmuszeni byli w lecie importować paprykę i pomidory.

Obecnie najgorsza sytuacja jest z papryka podłużną – Lemuyo (która w Murcji nie jest zresztą w ogóle produkowana, tylko w Almerii). jest to papryka mniej popularna w krajach północnej i środkowej Europy. Jej zbiory trafiają na rynek wewnętrzny i do sąsiedniej Francji. Bieżąca podaż papryki Lemuyo (tej dobrej jakości, zdatnej do eksportu) jest tak niska, że jej aukcyjne ceny wzrosły do rzadko oglądanych poziomów. Za czerwoną płaci się 2,34 euro/kg. Papryka zielona, na którą popyt nie jest tak duży, osiąga ceny 0,90 – 1,00 euro/kg.

Nieco lepiej jest z podażą papryki California, której zbiory w Almerii nabierają tempa. Ale i ta papryka obecnie nie jest zbyt tania. Za czerwoną na aukcjach płacono 1,35 – 1,45 euro/kg, a za zieloną 0,70 euro/kg. Mocniej taniała ostatnio papryka żółta, a jej obecne ceny to 0,88 – 1,40 euro/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE