Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Pietruszka tanieje

2019-07-25 16:32

Horrendalnie wysokie ceny pietruszki to już przeszłość. W polskim dużym hurcie to warzywo, co prawda pozostaje relatywnie drogie, ale nie aż tak, jak to miało miejsce w końcówce zeszłego sezonu. Przypomnijmy, że w maju bieżącego roku cena średnia doszła do pułapu 16,50 zł/kg, co oznaczało ceny maksymalne nawet rzędu 20,00 zł/kg.

Teraz ceny w dużym hurcie to 7,00 – 9,00 zł/kg, czyli o 38,5 procent mniejsze niż na początku tego miesiąca. Spadek znaczący, co nie zmienia faktu, że pietruszki jest mało i jest ona względnie droga. Oczywiście ta sytuacja jest skutkiem niekorzystnej pogody, która fatalnie odbiła się na plonach. Ale działa tu też inny czynnik – psychologiczny. Rolnicy bowiem przyzwyczaili się do wysokich cen i niechętnie je opuszczają.

Ale pietruszki przybywa i można oczekiwać, że jej ceny jeszcze spadną. No, chyba, że dalej będziemy mieli susze i upały. Rok temu sytuacja była bardzo podobna. Ceny młodej pietruszki obcinanej w lipcu 2018 roku pozostawały na poziomie 7,00 – 9,00 zł/kg. Spadek przyszedł w sierpniu, kiedy to średnia cena zjechała do 3,75 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE