Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Zima wpłynęła na ceny pietruszki

2014-01-29 17:00

Lepiej z punktu widzenia producentów oczywiście. Czyli drożej. Jak pisaliśmy w portalu fresh-market.pl, w nowy rok myta pietruszka, przeznaczona na rynek warzyw świeżych, wchodziła z ceną wyższą niż w poprzednich sezonach. I w połowie stycznia jej średnia cena jeszcze wzrosła – do poziomu 2,30 zł/kg.

Taki wzrost ceny jest dość nietypowy w styczniu. Zazwyczaj ceny mytej pietruszki pozostają stabilne, a wzrost zaczyna się najwcześniej w końcówce lutego. I to wszystko na rynku, który wydaje się dość spokojny.

Jednak nadejście zimy robi swoje. Czas mija, rosną koszty przechowywania, a i przygotowanie towaru do handlu jest teraz trudniejsze. Na naszym rynku widać już wpływ tychże czynników właśnie na ceny pietruszki, które znów poszły w górę. Obecnie za mytą pietruszkę płaci się w dużym hurcie od 2,20 do 2,70 zł/kg zależnie oczywiście od jej jakości.

Pietruszka nie jest warzywem istotnym w eksporcie. Nie mniej i w tym zakresie sytuacja jest sprzyjająca dla towaru z Polski. A to dlatego, że pietruszka sprzedawana przez Holendrów jest wciąż znacząco droższa od polskiej. Obecnie holenderscy eksporterzy oferują swoją pietruszkę po 0,80 euro/kg, czyli około 3,36 zł/kg.

Słowa kluczowe: pietruszka, ceny pietruszki, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE