Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Odmiany pomidorów na nowy sezon

W trakcie targów wyróżniono i zaprezentowano kilka stoisk producentów pomidorów wielkoowocowych.

Firma Rijk Zwaan zaprezentowała nowe i znane propozycje odmian przeznaczonych do uprawy przedłużonej w wełnie mineralnej. Paweł Strauchmann wśród pomidorów wielkoowocowych polecił mieszańca Ladoga RZ F1 - wczesną i plenną odmianę, która w cyklu produkcyjnym wytwarza wytwarza ok. 30 gron owocowych. Owoce są mięsiste, lekko spłaszczone, żebrowane i bardzo twarde. Odmiana polecana jest do nasadzeń, począwszy od połowy stycznia.

Bogatą ofertę odmian pomidorów przeznaczonych do uprawy szklarniowej w cyklu przedłużonym zaprezentowano na stoisku firmy Syngenta. Jak informował Krzysztof Floras, przedstawiciel tego przedsiębiorstwa, z pozytywną opinią producentów spotkała się stosunkowo nowa odmiana wielkoowocowa Brightina F1, ceniona przede wszystkim za wysoką jakość owoców i plenność. Pomidory o masie 190–210 g są mięsiste, intensywnie czerwone, z połyskiem. Są lekko spłaszczone i żebrowane, z głęboko osadzoną szypułką, ułatwiającą mechaniczne sortowanie. Kolejną zaletą tego mieszańca jest szybkie tempo tworzenia gron (nawet do 28 gron w cyklu produkcyjnym).

Przedstawiciele firmy Enza Zaden do produkcji szklarniowej w nadchodzącym sezonie polecali trzy najnowsze propozycje – Kanavaro F1 (fot. 3) o owocach standardowej wielkości oraz dwie kreacje wielkoowocowe – Fizuma F1 i Felinto F1. Jak przekazał Piotr Pietrzak, reprezentujący to przedsiębiorstwo, odmiana Kanavaro F1 w testach prowadzonych przez ogrodników uzyskała wysoką ocenę za plenność i doskonałą jakość owoców. Mieszańca tego cechuje duży wigor roślin przez cały okres wegetacji, szybkie tempo rozwoju gron i równomierne zawiązywanie owoców, także w niekorzystnych warunkach uprawowych.

Kilka interesujących nowości można było obejrzeć na stoisku firmy Monsanto, na którym prezentowano m.in. odmiany pod marką De Ruiter Seeds. W segmencie pomidorów średnioowocowych, obok firmowego standardu – odmiany Admiro F1 – nową propozycją jest wczesny Listell F1 (fot. 4) polecany do nasadzeń od połowy stycznia. Jego pomidory osiągają masę 160–180 g, są lekko spłaszczone i żebrowane, wybarwiają się na atrakcyjnie, skórka połyskuje. Główne ich zalety to: wysoka jakość, dobra trwałość oraz smak.

Niektóre propozycje odmian malinowych przeznaczonych do uprawy tunelowej w krótkich cyklach produkcyjnych przedstawiono na stoisku firmy Nickerson Zwaan. Oprócz znanej już odmiany VP1 F1, zaprezentowano owoce nowszych kreacji – VP2 F1 z francuskiej hodowli Vilmorin i HTP-11 F1 z izraelskiej firmy hodowlano-nasiennej Hazera Genetics. Obydwie odmiany cechują się większą siłą wzrostu niż mieszaniec VP1 F1. Rośliny nawet w niekorzystnych warunkach uprawy dobrze zawiązują owoce, które dorastają do bardzo dużych rozmiarów (nawet do 400 g). Mieszaniec VP2 F1 ma pełną odporność na brunatną plamistość liści pomidora i nicienie, zaś owoce odmiany HTP-11 F1 są wyrównane w gronach.

Bogatą ofertę odmian przeznaczonych głownie do produkcji w tunelach foliowych zaprezentowano na stoisku przedsiębiorstwa Clause. Obok firmowych standardów o kulistych owocach, takich jak Tamaris F1, Syta F1 i Florenzia F1, można było obejrzeć nowego mieszańca Napoline F1 o dużych (220–250 g), mięsistych i wyrównanych owocach. Odmianę tę wyróżnia wysoki plon wczesny i handlowy, dobry smak i trwałość owoców oraz łatwe ich zawiązywanie, również latem w czasie upałów.
 

Firmy Gautier Semences i Toma Seeds przygotowały ofertę odmian pomidorów przeznaczonych głównie do uprawy pod osłonami (fot. 10). Do produkcji w cyklu całorocznym w podłożu tradycyjnym lub w matach kokosowych Tomasz Marasik z przedsiębiorstwa Toma Seeds proponował m.in. odmianę Cascade F1 o śliwkokształtnych, ciemnoczerwonych owocach, osiągających masę 110–130 g. Cechują się one wysoką twardością i trwałością.

W tym roku w targach po raz pierwszy uczestniczyli przedstawiciele tureckiego koncernu Yuksel Tohumculuk, firmy specjalizującej się w hodowli odmian warzyw z rodziny Cucurbitaceae i Solanaceae. W ofercie tego hodowcy można było znaleźć m.in. ciekawe odmiany pomidorów – Sacher F1 (fot. 11) i Cemilia F1. Obydwie odmiany charakteryzują się silnym wigorem i niekończącym wzrostem. Przeznaczone są do uprawy zarówno polowej, jak i pod osłonami. - Owoce odmiany Sacher F1 o masie 130–150 g wyróżniają się oryginalną czekoladowobrązową barwą. Są wyrównane, zebrane po 5 lub 6 sztuk w gronach, nie wymagają regulacji. Ich zaletą jest ponadto duża twardość i trwałość pozbiorcza, a także wyjątkowy smak i aromat oraz wysoka zawartość likopenu – poinformował Oskar Uszyński z firmy Fux-Flora Horti Trading Co, która jest dystrybutorem nasion tureckiego hodowcy.

W ekspozycji Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa S.A.Torseed zaprezentowano odmiany przeznaczone do produkcji w tunelach foliowych oraz w polu. Samokończąca odmiana Zyska (fot. 12) wytwarza czerwone i smaczne owoce, charakteryzujące się dużą miąższością i dużą zawartością suchej masy. Ich skórka jest cienka i elastyczna, dzięki czemu nie mają skłonności do pękania. Według Andrzeja Hornowskiego z firmy Torseed, zaletami tej odmiany są wysoka plenność i niepowtarzalny smak owoców.


 

Zobacz więcej: Pomidory

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE