Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Pomidory – a było już nieźle

2015-10-02 15:00

Ostatnia dekada września zaczęła się całkiem dobrze z punktu widzenia producentów pomidora szklarniowego w Polsce. Ceny pomidorów B sięgnęły przedziału 21,00 – 22,00 zł/karton 6 kg, a pomidorów wielkości BB 22,00 – 23,00 zł/karton 6 kg, a na południu kraju było nawet o złotówkę wyżej.

Ceny rosły dzięki wysokiemu popytowi na polskiego pomidora szklarniowego w eksporcie oraz dzięki temu, że krajowa produkcja tegoż była w omawianym okresie niska. Wspomniany popyt zaś był tak wysoki między innymi dlatego, że wciąż Europie brakował pomidora hiszpańskiego. Na południu kontynentu letnie upały negatywnie wpłynęły na plony pomidorów i spowodowały opóźnienie z zbiorach.

Polscy eksporterzy potrafili wykorzystać tę niecodzienną sytuację i sprzedawali polskie pomidory i do Hiszpanii, i do Portugalii, a i do dystrybucyjnego centrum Europy, jakim jest Holandia również.

Ale ta niezwykłą koniunktura właśnie się kończy. Hiszpania wraca do gry. I widać to po cenach, które od 23 września zaczęły spadać. Obecnie pomidory B mają ceny na poziomie 16,00 – 18,00 zł za karton, a pomidory BB od 17,00 do 20,00 zł/karton. Wciąż drożej jest na południu Polski, gdzie nieco lepsza sprzedaż wynika z popytu płynącego z Czech, Słowacji. W centrum ceny są niższe.

A na rynku krajowym jest jeszcze gorzej , bo pomidor szklarniowy zmaga się cały czas z ogromną konkurencją pomidora z gruntu i spod folii. Często zresztą sprzedawanego obecnie w kartonach, udającego niejako pomidora szklarniowego. W okolicach Sandomierza taki towar można kupić po 12,00 – 14,00 zł za karton 6 kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE