Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ukraina – eksport pomidorów wyhamował

Eksport pomidorów z Ukrainy faktycznie zatrzymał się, informują, na łamach portalu www.fruit-inform.com, eksperci Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Owoców i Warzyw (УПОА). Wszystko dlatego, że eksporterzy nie są w stanie znaleźć niezbędnych ilości produktów do wysyłki za granicę.

Ograniczona podaż pomidorów na rynku ukraińskim wynika z faktu, że większość kombinatów szklarniowych zakończyła już sprzedaż produktów z poprzedniego zbioru. Inni producenci kontynuują czyszczenie szklarni i sprzedają pomidory w bardzo małych ilościach.

Warto jednak zauważyć, że nawet w takich warunkach producenci zmuszeni są do aktywnego obniżania cen pomidorów szklarniowych. W ciągu ostatniego tygodnia produkt ten stał się tańszy średnio o 15 procent. W rezultacie, w chwili obecnej pomidory z ukraińskich szklarni są oferowane w cenach z przedziału18,00 – 23,00 hrywien/kg, czyli 0,64 - 0,82 USD/kg (2,43 – 3,10 zł/kg), natomiast słabe jakościowo pomidory oferują w cenach od 14,00 hrywien/kg, czyli 0,50 USD/kg (1,89 zł/kg).

Według nich negatywny trend cenowy jest spowodowany bardzo niskim popytem na pomidory szklarniowe na rynku krajowym. Ponadto znacząco wzrosła podaż produktów o niskiej jakości, co również negatywnie wpływa na poziom cen. Do tego, jak informują handlowcy, na rynek zaczęły trafiać pierwsze próbne partie pomidorów z Turcji. Na razie są one znacznie droższe od lokalnych, a ich ceny zaczynają się od 1,21 USD/kg (4,60 zł/kg).

Warto dodać, że podczas gdy lokalny pomidor na Ukrainie jest już średnio o 22 procent tańszy niż na koniec października 2017 roku, to jak na razie przedstawiciele kombinatów szklarniowych nie widzą jeszcze przesłanek do poprawy sytuacji cenowej w tym segmencie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE