Niezłe ceny porów
Jak na razie ceny porów utrzymują się na wysokim poziomie. Z punktu widzenia producentów więc, bieżący sezon jest całkiem udany. Co ciekawe na krajowym rynku hurtowym w ostatnim czasie ceny dobrej jakości porów uległy lekkiemu wzmocnieniu. To trend przeciwny do tego, co dzieje się w tym segmencie rynku na zachodzie Europy.
W Polsce aktualne ceny hurtowe dobrej jakości porów znajdują się w przedziale 2,30 – 2,80 zł/kg. To efekt niskiej podaży tych warzyw, która utrzymuje wysokie ceny nawet pomimo faktu, że obecnie handel tymi warzywami nie jest w hurcie zbyt intensywny.
Trzeba tu pamiętać także o tym, że choć Polska nie jest potęgą w eksporcie porów i warzyw tych za granicę sprzedawała około 1,0 – 1,5 tys. ton rocznie, to do Rosji trafiało ich około 200 ton na rok. Po wprowadzeniu embarga ten brak rynku rosyjskiego dało się poważnie odczuć. I da się go odczuć również w tym sezonie, choć fakt, iż porów brakuje w całej Europie sprawi, że „rosyjska wyrwa” nie będzie aż tak bolesna.
Co jeszcze warto zauważyć, ceny w Polsce lekko poszły w górę, podczas gdy w Europie Zachodniej raczej mamy trend przeciwny. Najmocniej i najdłużej ceny spadały w Holandii, w której jest obecnie taniej niż w Belgii.
W Holandii ceny w ofertach eksportowych na koniec września były na poziomie 6,50 – 8,00 euro/10 kg. Teraz jest to 4,00 – 5,40 euro/10 kg. Ceny dla producentów to obecnie 0,30 – 0,35 euro/kg, podczas gdy w Belgii to wciąż 0,40 – 0,50 euro/kg. Oczywiście to wciąż więcej niż rok temu. Wówczas ceny w eksporcie holenderskim były na poziomie 2,50 – 3,00 zł/kg. W Polsce rok temu średnia cena sprzedażowa utrzymywała się na poziomie 1,50 zł/kg.
Na zachodzie kontynentu widać ten sam mechanizm utrzymujący wyższe od zeszłorocznych ceny, który działa w Polsce. Choć rynek jest dość cichy i nie ma intensywnego handlu, to czynnikiem determinującym jest tu podaż. A ta jest niska i fakt ten, można powiedzieć „ustawia” cały rynek. I będzie to czynnik decydujący w następnych tygodniach. W najbliższym okresie nie należy się spodziewać widowiskowych zmian w popycie na pory belgijskie i holenderskie. Ale z upływem czasu, zwłaszcza po nadejściu zimy popyt niewątpliwie zacznie rosnąć, a wraz z nim rosnąć będą ceny.
Zobacz więcej: Pory?preview=1