Ceny selerów pod presją
Jak już pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl, problemy z jakością nie są w segmencie selerów może aż tak duże jak choćby w przypadku pietruszki czy nawet marchwi. Ale są i wpłyną na to, jak warzywa te będą znosić przechowywanie. Wpłyną więc w konsekwencji na podaż i ceny w zimie i na wiosnę.
Ale realia cenowe na polskim rynku hurtowym nie zalezą w tym przypadku tylko od kondycji i podaży rodzimego towaru. Jest jeszcze import. A ten już jest źródłem presji na bieżące ceny selerów. Presja ta już rośnie i będzie rosnąc nadal.
Skąd ona się bierze? Z faktu, że w tym roku bardzo dużo selerów zebrano chociażby w Holandii. Tamtejsi eksporterzy bardzo aktywnie szukają zbytu, a ich atutem są relatywnie niskie ceny oraz dość dobra jakość. Zwłaszcza to, że są to selery dobrze wysuszone i nadają się do przechowywania.
Polskie selery wypadają pod tym względem słabiej. Ich obecne ceny sprzedażowe to 0,80 – 1,30 zł/kg. I na razie utrzymują się one w tym przedziale. Może już nie spadną, choć presja ze strony importu już jest znaczna. Jeśli nie spadną, to na pewno bardzo trudno będzie przy takim nacisku o ich zwyżkę. Może więc się okazać, że w zimie i wiosną ceny nie pójdą w górę, choć podaż krajowego selera dobrej jakości będzie się kurczyć.
Zobacz więcej: Seler korzeń?preview=1