Co dalej z selerami?
O tym, czy selery będą w najbliższych dniach i tygodniach drożeć zadecyduje sytuacja rynkowa. Jednak w perspektywie miesiąca, a już na pewno dwóch wzrost cen jest nieunikniony. Będzie on wynikał ze stopniowego spadku podaży selerów wspomaganego tym, że coraz trudniej będzie o selery dobrej jakości. Ten mechanizm widać było w poprzednich latach.
W roku bieżącym wzrost cen selerów mytych uruchomiony został przez nadejście ostrej zimy i spadek podaży warzyw na rynku spowodowany mrozem. Średnia cena mytych selerów w hurcie wzrosły z poziomu 0,70 zł/kg do 1,05 zł/kg, czyli o 50 proc.
A jak to było w poprzednich latach? Jak wiadomo początek roku 2011 był kontynuacją sezonu niskiej podaży. Ceny selerów były ponadprzeciętnie wysokie. W okresie styczeń – kwiecień rosły one nieustannie. Średnia cena w hurcie zaczynała rok na poziomie 2,20 zł/kg a na koniec kwietnia osiągnęła poziom 4,25 zł/kg. Był to bez mała stuprocentowy wzrost. Jednak, jak wspomniano był to nietypowy sezon.
W bardziej przeciętnym sezonie 2009/2010 selery myte zaczynały rok 2010 ze średnią ceną 1,20 zł/kg a więc wyższą niż na początku bieżącego roku. później cena generalnie rosła, ale były też okresy spadku. Kwietniowe maksimum wyniosło 2,40 zł/kg, choć na sam koniec tego miesiąca ceny spadły do 1,90 zł/kg. Wzrost z 1,20 zł/kg do 2,40 zł/kg to wzrost o 100 proc. Jeśli uwzględnimy tylko cenę 1,90 zł/kg z końca kwietnia, to wzrost od początku roku był rzędu 60 proc.
Traktując rok 2010 jako model dalszych zmian cen w roku bieżącym można prognozować, że w końcu kwietnia ceny selerów mytych mogą się znaleźć na średnim poziomie 1,12 – 1,40 zł/kg. Zwłaszcza dolna granica jest z pewnością niedoszacowana i wynika z niskiej ceny wyjściowej. Już teraz ceny maksymalne sięgają 1,20 zł/kg. Jeśli przyjmiemy za punkt wyjścia średnią cenę 0,80 zł/kg, którą selery osiągnęły już 3 lutego, to szacowana cena na koniec kwietnia będzie w przedziale 1,28 – 1,60 zł/kg.
Zobacz więcej: Seler korzeń