Czy selery będą jeszcze drożeć?
Wzrost cen selerów w końcówce kwietnia był imponujący. W ciągu bardzo krótkiego czasu ceny znalazły się na poziomie 2,50 – 3,00 zł/kg zależnie od jakości i regionu kraju (selery myte w dużym hurcie). Potem ceny się ustabilizowały, a nawet zaczęły wykazywać lekką skłonność do korekty in minus.
I nic dziwnego, bo z takim poziomem cen Polska wysforowała się sporo przed konkurencję. W Holandii ceny mytych selerów w eksporcie doszły do poziomu 0,44 euro/kg, czyli około 1,85 zł/kg. Dlatego też w maju zanotowano większy napływ importowanych selerów właśnie z Holandii. Stąd pewna skłonność, widoczna na niektórych giełdach do wspomnianych korekt..
Generalnie jednak, w dużym hurcie, ceny utrzymały wspomniany poziom 2,50 - 3,00 zł/kg. Ale przestały rosnąć i wiele wskazywałoby na to, że stabilizacja potrwa nieco dłużej. To stwierdzenie wynika z faktu, że w poprzednich latach o tej porze roku ceny selerów krajowych „startych” już nie rosły.
Z drugiej jednak strony w międzyczasie zmieniła się sytuacja na rynku holenderskim. Tam bowiem ceny selerów poszły w górę w maju i obecnie są na poziomie 0,55 – 0,62 euro/kg zależnie od kalibru i opakowania (w przeliczeniu 2,30 – 2,60 zł/kg). Holenderski seler znów jest zatem mało konkurencyjny. A krajowego ładnego jest już mało. I tu leży pewna możliwość, że ceny krajowych selerów jeszcze nieco się umocnią.
Zobacz więcej: Seler korzeń?preview=1