Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Selery – czy może być taniej?

2014-12-11 15:15

Jest jeszcze trochę zbyt wcześnie na budowanie prognoz z odpowiednio wysokim poziomem prawdopodobieństwa. Łatwiej będzie za miesiąc, po Nowym Roku. Ale można pokusić się o naszkicowanie choćby alternatyw przed jakimi stoi obecnie rynek selerów.

Na razie jest fatalnie. Po bardzo wysokich tegorocznych zbiorach rynek dosłownie jest zawalony selerami. Ceny spadły do rekordowo niskich poziomów. Widać to dobrze na naszym wykresie obrazującym ceny mytych selerów, w handlu wielko hurtowym, na przestrzeni ostatnich kilku sezonów.

Ceny selerów mytych zeszły do poziomu 0,70 – 0,90 zł/kg i na nim się ustabilizowały. Sytuację na rynku warzyw świeżych pogarsza fakt, że nadmiar selerów nie może znaleźć ujścia w przemyśle. Zakłady w większości już nie chcą skupować tych warzyw, nawet pomimo tego, że ceny skupu na przetwórstwo spadły do poziomu 0,20 zł/kg (widywanego w przypadku skupu marchwi, ale nie selerów).

Można powiedzieć, iż przynajmniej ceny selerów dalej już nie spadają. Ale czy w przyszłości nie czeka nas jeszcze zniżka? Przykład sezonu 2011/2012 pokazał, że jak najbardziej jest to możliwe. Wtedy cena średnia, po Nowym Roku spadła do 0,70 zł/kg. Taki scenariusz, przy obecnej dysproporcji między podażą a popytem jest jak najbardziej realny.

Wtedy, trzy lata temu, odbicie w górę wreszcie przyszło, choć dopiero w lutym. Jednak i tak sezon kończył się słabymi cenami choć, jak widać również na wykresie, sama końcówka sezonu upłynęła pod znakiem dynamicznej zwyżki.

Czy wobec tego i w bieżącym sezonie jest szansa na wzrost cen? Wydaje się, że tak. Choć raczej wzrost ten pojawi się równie późno jak w porównywanym roku 2012. Przyspieszyć go mógłby jeden czynnik – gdyby faktycznie duża liczba producentów nie zdecydowałaby się na długie przechowywanie i pozbyłaby się selerów już teraz. Oznaczałoby to poważną redukcję w końcówce sezonu i przyspieszony start trendu wzrostowego. O ile nie wszedłby na nasz rynek tani import z Holandii. A tam selery też są tanie. Obecnie w ofertach eksporterów ich ceny są na poziomie 0,22 – 0,28 euro/kg. Po obecnym kursie jest to 0,91 – 1,16 zł/kg i pokazuje potencjalne granice wzrostu dla selerów krajowych.

Zobacz więcej: Seler korzeń

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE