Selery gonią holenderską konkurencję
Ceny selerów w bieżącym sezonie zaczęły spadać bardzo późno. Ale jak już zaczęły, to dynamika tego spadku przypomina tę z lat poprzednich. Przez ostatni miesiąc ceny sprzedażowe mytych selerów w dużym hurcie zmalały o 31,7 procent. Dla porównania rok temu (oczywiście przy innych cenach) było to 32,4 procent.
Pomimo tego obecne ceny selerów i tak są wyższe niż poprzednich latach. Nawet jesienią 2010 roku ceny selerów wcześniej zaczęły spadać i w analogicznym okresie tamtego roku były już niższe niż obecnie. Widać to na naszym wykresie.
Zresztą obecna zniżka cen selerów na polskim rynku hurtowym w mniejszym stopniu generowana jest bieżącym wzrostem podaży, związanym z trwającymi teraz zbiorami. Ogromny wpływ na aktualną sytuację ma to, co dzieje się z cenami selerów w Holandii, jako że do Polski od pewnego już czasu płynie szeroki strumień selerów importowanych właśnie stamtąd.
A w Holandii ceny tych warzyw wędrują nieustannie w dół i wciąż o krok wyprzedzają w tej zniżce podobne zmiany na naszym rynku. Innymi słowy polskie selery pozostają wciąż o krok za holenderskimi jeśli chodzi o zniżki cen, a to powoduje, że zarówno nasz rynek jest atrakcyjny dla importy, jaki to, iż polskie selery przegrywają konkurencję z holenderskimi na rynkach trzecich.
Dlatego można przypuszczać, że spadki cen u nas potrwają tak długo, jak długo będą tanieć selery na rynku holenderskim. Z pewnym zastrzeżeniem, że średnia cena sprzedażowa raczej nie zejdzie w tym sezonie poniżej poziomu 1,50 zł/kg, a więc niżej niż późną jesienią 2010 roku.
Zobacz więcej: Seler korzeń?preview=1