Selery idą w ślady marchwi i buraków
„Stare” selery dość długo utrzymywały się w tym roku na krajowym rynku. Sprzyjał temu dość dobry popyt na te warzywa. Widać to było również po cenach. Selery kończyły sezon 2013/2014 ze średnią ceną 4,40 zł/kg (za selery myte). Jak widać na wykresie poniżej ceny te niemal sięgnęły rekordowego poziomu z początku czerwca 2011 roku
Jednak w końcu na rynek zaczęły trafiać coraz większe ilości selerów z nowego zbioru i wyparły te zeszłoroczne. Jeśli chodzi o ceny na starcie sezonu 2014/2015, to ich poziom, choć nie rekordowy i tak był całkiem niezły – na początku drugiej połowy czerwca było to średnio 4,00 zł/kg mytych selerów.
Jednak tak wysokie ceny nie mogły się długo utrzymać, to oczywiste. Wraz z szybkim przyrostem podaży selerów (również w sensie przyrostu masy korzeni selera) ceny musiały zacząć spadać.
I faktycznie ceny selerów dynamicznie ruszyły w dół, podążając niejako śladami cen marchwi buraków ćwikłowych. Różnica jest jednak taka, iż marchew i buraki mają już bardzo niskie ceny, a selery, pomimo zniżki, trzymają się jeszcze nieźle. Po spadku bowiem, w stosunku do zeszłego tygodnia o 25 procent, obecnie za myte selery płaci się 2,50 – 3,50 zł/kg.
Nie jest to na pewno koniec trendu spadkowego i na pewno w najbliższych tygodniach będziemy notowali dalsze dynamiczne obniżki cen selerów. Tu też można szukać analogii do roku 2011, czyli do początku sezonu 2011/2012.
Na naszym wykresie widać, że wówczas w ciągu pierwszego miesiąca trwania sezonu ceny selerów zeszły z poziomu średniego 4,50 zł/kg do 1,15 zł/kg, czyli aż o 75 procent. W roku bieżącym spadek cen może nie będzie aż tak głęboki, ale w okolicach połowy sierpnia cena na poziomie 1,50 zł/kg jest prawdopodobna.
Zobacz więcej: Seler korzeń?preview=1