Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Selery już nie potanieją?

2016-10-25 15:00

Ceny mytych selerów nie zmieniły się w dużym hurcie od trzeciej dekady września, a więc już od miesiąca. Biorąc pod uwagę to, co działo się z nimi wcześniej (spadek o 60 procent w ciągu sierpnia i września), należy stwierdzić, że ta stabilizacja jest pewnym zaskoczeniem.

Co prawda musimy pamiętać, że dokładnie rzecz biorąc stabilne pozostawały granice przedziału cenowego dla selerów, a co za tym idzie nie zmieniła się średnia arytmetyczna dla tego przedziału. Natomiast w poszczególnych rejonach kraju do zmian dochodziło. Ale średnia się nie zmieniła, co też nam sporo mówi o sytuacji w handlu selerami, biorąc pod uwagę fakt, że w innych segmentach rynku świeżych warzyw zniżki trwały w tym czasie w najlepsze.

Jak się te ceny kształtują? Sprzedażowo myte selery oferowane są od 0,80 do 1,20 zł/kg, zależnie od jakości, regionu kraju i wielkości transakcji. Nie jest to drogo, co w połączeniu z faktem, iż selerów jest dużo, a popyt na te warzywa pozostaje ograniczony, pokazuje nienajlepszą sytuację dla producentów.

Ale, jak widać na wykresie powyżej, mogłoby być gorzej. Obecna cena średnia 1,00 zł/kg jest o jedną trzecią wyższa niż w tym samym okresie sezonu 2011/2012 i o prawie 18 procent wyższa niż w sezonie 2014/2015. Co prawda w pięciu na siedem prezentowanych tu wcześniejszych sezonach cena średnia była wyższa niż teraz, ale jeśli selery zdołałyby utrzymać się na obecnym poziomie bez dalszych spadków, to było by to całkiem przyzwoite minimum sezonowe, zwłaszcza w warunkach za dużej podaży i związanej z tym presji na ceny.

Słowa kluczowe: selery, ceny selerów, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE