Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Selery – to jeszcze nie koniec

2016-09-27 11:00

Nie ma dobrych wiadomości dla producentów selerów. Hurtowy rynek tych warzyw, analogicznie zresztą jak wielu innych, pozostaje w bardzo trudnej sytuacji. Jeszcze nie skończyły się zbiory, a podaż już jest za duża jak na możliwości popytowe naszego rynku.

Co prawda ceny selerów w hurcie pozostawały stabilne przez dwa tygodnie, co w takim sezonie jak obecny jest jakąś wartością. Ale ostatnie dni znów przyniosły lekki spadek ceny średniej. Co widać na naszym wykresie.

Obecnie ceny sprzedażowe mytych selerów to 0,80 – 1,20 zł/kg. Widać więc, że ma mowy o dynamicznej przecenie, porównywalnej z tą sierpniową. Z wykresu widać także, że obecny sezon upodobnił się do tego sprzed dwóch lat. Może istnieje więc możliwość kontynuacji tego podobieństwa. Co by to oznaczało na przyszłość?

Dalszy spadek cen, ale już bez gwałtownych zniżek. W sezonie 2014/2015 minimum dla ceny średniej było na poziomie 0,80 zł/kg, czyli jeszcze o jedną piąta mniej niż poziom obecny. Pułap 0,80 zł/kg dla ceny średniej obowiązywał wtedy od połowy listopada 2014 roku do końca stycznia 2015 roku. Jak widać pierwsze symptomy ruchu cen w górę pojawiły się wówczas w dość typowym dla selerów okresie. Wiele wskazuje na to, że czeka nas podobny rozwój wypadków.

Reasumując, sytuacja na hurtowym rynku selerów wciąż jest bardzo niekorzystna z punktu widzenia producentów. Przyszłość także nie zapowiada się specjalnie różowo. Jednak biorąc pod uwagę jak ostro ceny tych warzyw dołowały w sierpniu i porównując tamte zniżki do niemal stabilnej sytuacji obecnej, można zaryzykować opinię, że selery może unikną spadku cen poniżej poziomu z sezonów 2011/2012 i 2014/2015.

Słowa kluczowe: selery
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE