Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Selery wciąż drogie

2015-08-20 08:00

Potwierdzają się wszystkie pesymistyczne prognozy dotyczące rynku selerów w tym sezonie. Podaż tych warzyw na krajowym rynku jest bardzo niska i wiele wskazuje na to, że tak będzie przez cały sezon. Selerów w handlu hurtowym jest bardzo mało. Od lat nie było aż tak źle.

Ta fatalna sytuacja podażowa przekłada się na ceny. Rekordowo wysokie od początku sezonu, nie wykazują specjalnych skłonności do zniżki. A przecież ten spadkowy trend z pierwszych kilku tygodni sezonu to najbardziej typowa cecha charakteryzująca zachowanie się cen tych warzyw. Widać to na naszym wykresie poniżej.

Widać też na naszym wykresie jak nietypowy jest kształt krzywej cenowej w bieżącym sezonie. Obecnie ceny sprzedażowe mytych selerów są na poziomie 3,00 - 3,40 zł/kg. Od początku miesiąca spadły zaledwie o 3 procent. I nie ma widoków na zdynamizowanie tego procesu.

Podobnie wygląda sytuacja na rynku holenderskim. Tam również jest widoczny deficyt podaży selerów. Choć trzeba zaznaczyć, że tam ceny, choć pozostają wciąż wysokie, spadły nieco bardziej niż w Polsce. Na początku sierpnia selery w ofertach holenderskich eksporterów wyceniano na 0,65 - 0,75 euro/kg. Obecnie ceny są w przedziale 0,55 - 0,65 euro/kg. To około 14 procentowy mniej. Rok temu ceny między pierwszym a dziewiętnastym sierpnia spadły z 0,55 - 0,59 euro/kg do 0,40 - 0,49 euro/kg, czyli o 22 procent.

Słowa kluczowe: selery, ceny selerów, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE