Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Francja: Fatalny rok dla producentów ziemniaków

Francuski rynek ziemniaków dusi się od nadpodaży. Z powodu bardzo wysokich zeszłorocznych zbiorów, na rynku jest tyle towaru, że wciśniecie się na niego i znalezienie kupców na swój towar graniczy tam z cudem.

Klęska urodzaju przybiera już wymiar krytyczny. Co z tego, ze producenci dysponują zapasami towaru i to w dobrej jakości, skoro nie mają szans na wyprzedaż swoich zapasów. Wynikiem tego jest cenowa zapaść.

A do końca sezonu coraz mniej czasu. Ziemniaki można wszak przechowywać do ośmiu miesięcy. Potem zostanie już tylko utylizacja. Wracając do cen – na rynku francuskim w przeciętnym sezonie są one na poziomie 150 – 230 euro za tonę o tej porze roku. Teraz ceny ziemniaków spadły tam do poziomu 25 euro za tonę i wcale sprzedaż się od tego nie zwiększyła. A 25 euro za tonę to tylko dwa i pół centa za kilogram, czyli około 0,10 zł/kg.

Rynek jest nasycony, a właściwie przesycony ziemniakami. I to nie tylko rynek rodzimy, francuski, ale cały rynek europejski. Francuzom trudno sprzedać swój towar nawet do największego tradycyjnego odbiorcy, czyli do Hiszpanii, która ma kłopot z własną nadpodażą. Trochę udaje się wyeksportować na przykład do Kuwejtu. Ale to rynek mały i niszowy. Taki eksport nie zmieni ogólnej sytuacji.

Tak niskie ceny we Francji i innych krajach zachodniej Europy (Niemcy, Belgia, Holandia) to nie jest dobra wiadomość dla polskich producentów. Nasz rynek już odczuwa napór importu taniego ziemniaka z tych krajów. A im bliżej do końca sezonu, tym zapowiada się on większy. Tamtejszym rolnikom bardziej się będzie opłacało za darmo oddać nie sprzedany towar niż dopłacać do jego utylizacji.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE