Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Mniejszy popyt na ziemniaki

2020-04-09 10:00:00

Z jednej strony mamy wzrost podaży truskawek na południu Europy, a z drugiej handel tymi owocami w dobie pandemii koronawirusa jest bardzo utrudniony. DO tego, już lokalnie, na naszym polskim podwórku pojawiły się pierwsze truskawki rodzimej produkcji.

Dużo się działo na hurtowym rynku ziemniaków w Polsce w ostatnim miesiącu. Kryzys wywołany rozprzestrzenianiem się COVID-19 w Europie odcisnął silne piętno na handlu ziemniakami. Byliśmy świadkami skokowych wzrostów popytu przeplatanych jego wyraźnym osłabieniem.

Zmiany te pociągały za sobą oczywiście zmiany w cenach. W okresach, gdy kupujący zwiększali zapotrzebowanie gromadząc zapasy, ceny dynamicznie wędrowały w górę. W okresach, gdy popyt malał, to i ceny spadały. Od 9-10 marca, gdy kryzys wywołany epidemią zaczął być wyraźnie widoczny, mieliśmy na polskim rynku ziemniaków dwie fale zwiększonych zakupów.

Od początku marca do 16 marca sprzedażowa cena średnia ziemniaków żółtych wzrosła o 27 procent do poziomu 1,07 zł/kg. Potem przyszedł okres spadkowy, który trwał do 25 marca i ta cena średnia spadła o 14 procent do 0,94 zł/kg. W końcówce zeszłego miesiąca znów rynek się ożywił, a cena średnia znalazła się na poziomie 1,14 zł/kg (+21 procent).

Jednak tydzień przedświąteczny przyniósł kolejny spadek bieżącego popytu, a w ślad za nim korektę cen. Ceny ziemniaków żółtych są teraz w dużym hurcie (towar kalibru 45+, pakowany w worki 15 kg) w przedziale 1,00-1,13 zł/kg ( z wyraźnym wskazaniem na dolną granicę przedziału dla większości transakcji), co daje średni spadek od ostatniej „górki” o 6 procent. Sytuację utrudnia fakt, że bardzo spadł popyt na ziemniaki frytkowe (stoją szkoły i sektor HORECA), a ich producenci próbują sprzedawać swój towar na rynku świeżym w cenach na poziomie 0,60 zł/kg.

Mimo tych trudności i faktu, że wedle opinii uczestników rynku zapasy ziemniaków Polsce wciąż są spore, bieżące ceny pozostają na relatywnie wysokim poziomie, co widać na wykresie poniżej. Na przestrzeni ostatnich 11 lat drożej w tej fazie sezonu było tylko rok temu (gdy sytuacja była ekstremalna w całej Europie) oraz w kwietniu 2011.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE