Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Pierwsze młode ziemniaki?

2020-04-24 10:00:00

Prawdziwy sezon młodych krajowych ziemniaków, tych z gruntu, jeszcze przed nami. Ale na rynek hurtowy trafiły już pierwsze wczesne ziemniaki z polskich upraw tunelowych. Oczywiście w skali rynku hurtowego, nawet w handlu w małym hurcie, to nie są znaczące ilości, ale warto odnotować ten fakt.

Młody ziemniak w siedemnastym tygodniu roku to bardzo wcześnie, ale jego ceny są atrakcyjne dla producentów – na giełdzie w Kaliszu oferowano taki towar po 8 zł/kg. Pytanie czy znajdzie się kupiec w czasach, gdy cały sektor gastronomiczny stoi, a w hurcie równolegle można kupić młode ziemniaki z importu po 2-3 zł/kg? Dodajmy, że w tym roku importowane ziemniaki cypryjskie są znacząco tańsze (średnio o około 19 procent) niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

A jak wygląda sytuacja w handlu hurtowym ziemniakami ze zbioru 2019? Tu sytuacja się uspokoiła. Po wzroście cen przed Wielkanocą przyszedł spadek popytu i korekta cenowa. Nieduża, bo rzędu 6,5 procent, tak że ceny krajowych ziemniaków wciąż pozostają na relatywnie wysokim poziomie. Za ziemniaki żółte, kalibru 45+, pakowane w worki jest to 0,93-1,07 zł/kg. I jak widać na wykresie jest to trzeci najlepszy wynik w ostatnich dwunastu sezonach.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE